Honduras má nového prezidenta, Zelaya odletěl do exilu

Tegucigalpa - Téměř na den přesně sedm měsíců po puči v Hondurasu se dnes prezidentského úřadu v zemi ujal nový šéf státu Porfirio Lobo. Prezidentskou přísahu složil na stadionu v Tegucigalpě do rukou předsedy parlamentu Juana Orlanda Hernándeze, který mu poté předal prezidentskou šerpu. Pučem svržený prezident Manuel Zelaya, považovaný většinou mezinárodního společenství až do tohoto okamžiku za jedinou legální hlavu Hondurasu, odletěl do exilu do Dominikánské republiky.

Ve svém inauguračním projevu Lobo vyzval dosavadní sporné strany v zemi, aby si navzájem odpustily a usmířily se. Podepsal parlamentem předem odhlasovanou amnestii pro všechny politické zločiny v souvislosti s vojenským pučem z 28. června 2009. Tím tato latinskoamerická země vyhověla požadavkům mezinárodního společenství.

Zelaya, který nechtěl své svržení uznat, dlouho bojoval za své opětné dosazení do úřadu, v čemž měl mezinárodní podporu. Dnešní inaugurací ale jeho úsilí končí, protože podle ústavy nesměl znovu kandidovat.

Lobo, který 29. listopadu vyhrál prezidentské volby, již dříve zaručil amnestii pro Zelayu i všechny, kteří se podíleli na loňském puči, při kterém byl Zelaya sesazen. Podle dohody byl Zelayovi s celou rodinou umožněn odlet do Dominikánské republiky. U letiště se již během Lobovy přísahy začaly shromažďovat zástupy Zelayových přívrženců, aby se s exprezidentem rozloučily.

Honduras se ocitl v politické krizi od června, kdy armáda Zelayu svrhla a vyhnala ze země. Neodvolal totiž své plánované referendum o změně ústavy, která mu měla umožnit znovu kandidovat do prezidentského křesla a udržet se u moci. V září se do Hondurasu nečekaně vrátil a útočiště našel na brazilském velvyslanectví. Krizi měly vyřešit listopadové prezidentské volby, které vyhlásila prozatímní vláda. Zvítězil v nich Porfirio Lobo z Národní strany Hondurasu.