Odborníkům NIF se podařilo poprvé překročit hranici megajoulu s více než 111 miliony stupňů Celsia, když soustředili paprsky 192 laserů o velmi vysokém výkonu na trubičku velikosti větší tužky obsahující deuterium a tritium, dva přírodní lehké izotopy vodíku. Vědci se tím více než kdokoli dříve přiblížili velmi těsně k teplotě potřebné pro zahájení termojaderné fúze, tedy spojení izotopů do větších celků, při němž se uvolňuje nepředstavitelné množství energie.
„NIF prokázal schopnost vyrábět dostatečně dlouho energii potřebnou k experimentům s fúzí, k nimž by mělo dojít ještě letos,“ prohlásil ředitel NIF Ed Moses. NIF je součástí laboratoří Lawrence Livermora v Kalifornii.
Teplota dosažená během několika miliardtin vteřiny pomocí velevýkonných laserů soustředěných na ploše velké asi jako fotbalové hřiště vytvořila energii přesahující asi 500krát všechnu podobně vyrobenou energii v USA a 13krát větší, než vyrobila jakákoli jiná skupina laserů kdekoli na světě.
Ed Moses, ředitel National Ignition Facility (NIF):
„NIF prokázal schopnost vyrábět dostatečně dlouho energii potřebnou k experimentům s fúzí, k nimž by mělo dojít ještě letos.“
„Překročit hranici megajoulu nás přibližuje k zahájení jaderné fúze. Ukazuje také enormní potenciál jedné z největších vědeckých a inženýrských výzev naší epochy,“ řekl Thomas D'Agostino, ředitel amerického Národního úřadu pro jadernou bezpečnost (NNSA).
Naděje, že termojaderná fúze se kolem roku 2050 stane hlavním zdrojem energie lidstva, spočívá především v mezinárodním projektu Iter, největším tokamaku na světě budovaném u jihofrancouzského Cadarache.
