Bin Ládin: Kdo může za změny klimatu? Západ!

Dauhá - Za klimatické změny jsou odpovědné Spojené státy a další západní země. V novém poselství, o němž dnes informovala katarská televize Al-Džazíra, to tvrdí šéf teroristické sítě al-Káida Usáma bin Ládin. Bin Ládin vyzval k bojkotu dolaru, který skoncuje s „americkým zotročováním“.

Bin Ládin se ve svém nejnovějším vystoupení věnoval změnám klimatu. Kritizoval bývalého amerického prezidenta George Bushe za to, že se odmítl připojit ke Kjótskému protokolu o ochraně ovzduší, a odsoudil také průmyslovou globalizaci.

„Toto je poselství světu o těch, kdo nesou odpovědnost za klimatické změny a jejich důsledky, a o tom, co je třeba učinit. Debata o klimatických změnách není intelektuální luxus, tento fenomén je současný fakt,“ řekl nejhledanější terorista planety.

Odpovědnost za změny klimatu nesou podle bin Ládina všechny průmyslové státy, přestože většina z nich podepsala Kjótský protokol a zavázala se ke snižování emisí škodlivin.

Prezident Bush se prý odmítl k protokolu připojit, aby nezneklidnil velké podniky. Ty podle bin Ládina nesou odpovědnost za zvyšující se životní náklady. „To ony stojí za globalizací s jejími tragickými důsledky. A kdykoli je jejich vina prokázána, vyrazí jim na pomoc hlavy států a zachraňují je s pomocí veřejných peněz,“ tvrdí bin Ládin.