Británie obžalovala zástupce BAE za údajné úplatky kolem gripenů

Londýn - Britský protikorupční úřad SFO obžaloval bývalého agenta britského zbrojařského koncernu BAE, rakouského obchodníka Alfonse Mensdorffa-Pouillyho, kvůli korupci kolem dodávek stíhaček Jas-39 Gripen do České republiky, Maďarska a Rakouska. SFO dnes oznámil, že Mensdorff-Pouilly je obžalován ze spiknutí za účelem korupce. Podle webových stránek rakouského týdeníku Profil byl Mensdorff-Pouilly zatčen v Londýně.

Podle britského úřadu se šestapadesátiletý Rakušan „mezi 1. lednem 2002 a 31. prosincem 2008 s dalšími osobami spojil za účelem korupčních plateb neznámým představitelům a dalším agentům vlád některých středoevropských a východoevropských zemí, včetně České republiky, Maďarska a Rakouska“.

Účelem této korupce bylo zajistit od těchto vlád kontrakty za dodávky letadel Jas-39 Gripen od BAE Systems, nebo tyto částky byly odměnou za získání těchto kontraktů, uvádí prohlášení SFO.

Britové spolupracují s Rakušany, Čechy, Maďary a Švýcary

Britský protikorupční úřad uvedl, že obvinění je výsledkem spolupráce s rakouskými, stejně jako s českými, maďarskými a švýcarskými úřady. Britská generální prokurátorka Patricia Scotlandová má právo celou žalobu zastavit, než se dostane k soudu. Její kancelář dnes listu The Guardian řekla, že při rozhodování o tom, zda dá celému případu zelenou, zváží veřejný zájem a sílu důkazů. Rozhodnutí podat obžalobu bylo „operačním rozhodnutím ředitele SFO“, řekl listu mluvčí Scotlandové.

Obžaloba následuje poté, co se SFO a BAE na začátku října po několika týdnech vyjednávání nedohodly na mimosoudním vyrovnání údajných případů korupce největší evropské zbrojovky ve střední a východní Evropě, ale také v Tanzanii a Jihoafrické republice. SFO pak oznámil, že BAE zažaluje, ale dosud neukončil shromažďování důkazů, které má předat Scotlandové. Ta poté rozhodne, zda bude na BAE nebo některé její přímé zaměstnance skutečně podána žaloba.

České úřady korupci nezjistily

Mensdorff-Pouilly byl loni v únoru zadržen v Rakousku, ale po několika týdnech byl propuštěn. Jeho obhájce obvinění z korupce odmítl. Gripeny vyrábí švédská společnost Saab AB, v níž má BAE podíl 21 procent. Mensdorff-Pouilly působil v 90. letech v ČR jako poradce BAE Systems. Tehdy se údajně pokoušel o kontakt se zástupci někdejší české vlády, kteří měli rozhodování o nákupu stíhaček na starosti. ČR si nakonec v roce 2004 gripeny na deset let pronajala za 19,65 miliardy korun.

Kauzou údajných úplatků při pronájmu gripenů se v ČR dvakrát zabývala protikorupční policie. Ani v jednom případě však nepadlo žádné obvinění a obě šetření skončila odložením. Naposledy se tak stalo koncem loňského roku. Nyní kauzu kontrolují státní zástupci z Nejvyššího státního zastupitelství.