Kaliňák ustál popradskou aféru

Bratislava – Slovenské opozici se dnes na mimořádné schůzi parlamentu nepodařilo získat dostatek hlasů pro odvolání ministra vnitra Roberta Kaliňáka. Jeho odchod chtěla kvůli nedávnému skandálu s nevydařeným cvičením s výbušninou, která nedopatřením odletěla z Popradu do Irska v zavazadle nic netušícího Slováka.

Místopředsedu vlády Kaliňáka dnes během rozpravy podpořil i premiér Robert Fico. Podle něj bylo příčinou selhání bezpečnostní akce policie individuální pochybení příslušného policisty a pracovníka letištní stráže. Svou podporu Kaliňákovi vyjádřila před parlamentem také skupina policejních odborářů.

Opozičním poslancům se nepodařilo pro návrh získat ani jednoho poslance vládní koalice. Pro odvolání proto hlasovalo jen 44 z 97 přítomných poslanců. Opozici zatím neprošel ani jediný návrh na odvolání některého z ministrů Ficovy vlády. Minulý týden pokusu o sesazení čelil ministr dopravy Ľubomír Vážny.

Video Telefonát Olgy Bakové
video

Telefonát Olgy Bakové

Opozice vyčítala Kaliňákovi kromě popradské aféry i další pochybení, jako útěk údajného lupiče Romana Červenky záchodovým okýnkem z nemocnice, neuzavřený případ napadené maďarské studentky Hedvigy Malinové a další případy. Podporu policejních odborářů ministrovi opozice odsoudila jako zatahování policejního sboru do politiky.