Nigerijští rebelové zrušili příměří s vládou, hrozí novými útoky

Lagos - Hlavní nigerijská militantní skupina, Hnutí za osvobození nigerské delty (MEND), dnes zrušila tříměsíční příměří s vládou a pohrozila novými útoky na důležité objekty ropného průmyslu. V prohlášení uvedla, že už vládě nevěří, že splní její požadavky, aby místní etnika měla větší kontrolu nad půdou a ropnými zásobami v nigerské deltě.

„Je dostatečně jasné, že vláda Nigérie nemá zájem na tom, aby zvážila naše požadavky na kontrolu zdrojů a půdy,“ zdůraznilo hnutí MEND.

Rebelové z nigerské delty v minulosti podnikali útoky na ropovody a unášeli zaměstnance ropných společností. Proti vládním jednotkám se zbraní v ruce bojují od začátku roku 2006. Požadují, aby federální vláda investovala mnohem větší prostředky než dosud na jihu země, který i přes obrovské ropné bohatství zůstává velmi chudý.

Oznámení o konci klidu zbraní přichází v době, kdy se i díky příměří situace v ropném sektoru zklidnila a Nigérie mohla zvýšit produkci ropy nad dva miliony barelů denně, zatímco před rokem nebyla ani poloviční. Koncem loňského roku dost šéfů ozbrojených skupin přijalo amnestii prezidenta výměnou za příměří. Ale prezident Yar˙dua Umaru je už přes dva měsíce hospitalizován v Saúdské Arábii kvůli vážným zdravotním problémům a vůdci rebelů, kteří složili zbraně, dnes říkají, že byli zrazeni.