Taliban popírá schůzku s OSN a hodlá pokračovat ve válce

Kábul - Afghánské radikální hnutí Taliban popřelo informace, že by se jeho představitelé sešli se zástupci OSN na schůzce, která měla vést k mírovým rozhovorům. O údajné schůzce z počátku ledna v Dubaji se zástupcem OSN pro Afghánistán, na níž se mělo projednávat složení zbraní, informovaly agentury s odvoláním na nejmenovaný zdroj z OSN. Vedení Talibanu dnes v prohlášení uvedlo, že informace o setkání Kaie Eidea se zástupci nejvyššího orgánu (Šury) Talibanu jsou „jalové a nepodložené fámy“. Taliban prý naopak hodlá nadále pokračovat ve válce s USA a jeho spojenci.

Eiden schůzku veřejně nepotvrdil, ale šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová uvedla, že si chtěl „udělat vlastní závěry o postojích některých členů Talibanu“. Afghánský prezident Hamíd Karzáí na londýnské konferenci o Afghánistánu minulý týden představil svůj plán na znovuzačlenění bojovníků Talibanu do afghánské společnosti. Těm ozbrojencům, kteří nejsou napojeni na síť al-Káida či jinou teroristickou organizaci, prý chce nabídnout peníze a práci výměnou za složení zbraní.

Násilí v Afghánistánu je na nejvyšší úrovni od začátku invaze

Boje nicméně zatím pokračují dál. V posledních dvou letech je navíc násilí v Afghánistánu na nejvyšší úrovni od roku 2001, kdy začala Spojenými státy vedená invaze. Přibývá padlých západních vojáků, a zatímco podpora západní veřejnosti afghánské válce klesá, povstalci podnikají stále smělejší útoky.