Záplavy v Peru připravily o život již 20 lidí

Lima - Záplavy v jihoamerickém Peru připravily o život již 20 lidí a nejméně pět dalších lidí se pohřešuje. Vodní živel zasáhl životy téměř 40 tisíc lidí. Nejhůře zasaženým regionem v Peru je Cuzco na jihu peruánských And, od světa odříznutá zůstává i slavná incká pevnost Machu Picchu. Přívalové deště zasáhly rovněž oblasti Puno, Ayacucho a Huancavelica.

Deště a sesuvy půdy způsobily v Peru velké škody, zničená je řada silnic a železničních tratí. Jedná se o nejhorší záplavy v této jihoamerické zemi za posledních 15 let. Záplavy pustoší i sousední Bolívii, která v pátek vyhlásila stav ohrožení. Současnou situaci způsobuje podle meteorologů jev El Niño, někteří však tvrdí, že na vině je i globální oteplování.

Kvůli záplavám zažili nepříjemné dny i turisté na Machu Picchu. Voda a sesuvy půdy minulý týden uvěznily v oblasti světoznámé památky 4 000 turistů. Jejich evakuace trvala několik dní, dokončena byla v pátek. Turisticky atraktivní památka bude podle peruánských úřadů několik týdnů uzavřena.

Incká pevnost Machu Picchu v andských horách.
Zdroj: Wikipedia
Autor: ČT24