Rakouskou vládní koalici štěpí spor o utečenecký tábor

Vídeň - Rakouskou velkou koalici po roce vládnutí štěpí spor o výstavbu nového centra pro azylanty v obci Eberau nedaleko maďarských hranic. Výstavba takového střediska byla součástí koaliční dohody. Objekt má ulehčit přetíženému uprchlickému táboru v dolnorakouském Traiskirchenu. Eberau však výstavbu uprchlického centra odmítá a odmítavě se k celému návrhu začíná stavět i kabinet. Lidovecká ministryně vnitra Maria Fekterová, jež projekt prosazuje, z toho obviňuje koaliční sociální demokracii (SPÖ). Podle ministryně totiž plán na výstavbu hatí Hans Niessl - sociálnědemokratický hejtman spolkové země Burgenlandsko, v níž Eberlau leží.

O vybudování druhého centra pro utečence, které má ulehčit zatíženému Traiskirchenu, diskutuje rakouská vláda už několik let. Hlavním problémem zůstává vhodné místo. Nejnověji vybraná obec Eberau se totiž vzpírá. „Nepíchla jsem prstem do mapy a neřekla si, že tady to chci,“ brání se Maria Fekterová s tím, že obec by dostala od státu tisíce eur pro rozvoj a 130 pracovních míst. „Musíme se zbavit nesnášenlivosti. Jasně odlišujeme, kdo chce azyl zneužít a kdo opravdu potřebuje pomoc,“ dodala Fekterová.

Ministerstvo vnitra následně vyšlo obyvatelům Eberau vstříc a navrhlo, aby azylanti dostali zákaz chodit mimo areál uprchlického tábora. „Lidé mají strach, že se v jejich obci bude pohybovat příliš mnoho cizinců. Tyhle obavy beru velmi vážně a snažím se najít řešení,“ argumentovala Fekterová, která za svůj postoj sklidila ostrou kritiku. Vláda proto nyní hledá vhodnější lokalitu.

Video Reportáž Jana Moláčka
video

Reportáž Jana Moláčka

Traiskirchen je v současné době jediný rakouský utečenecký tábor. Během své existence poskytl azyl například Maďarům po roce 1956, Čechoslovákům po sovětské okupaci nebo uprchlíkům před válkami v Jugoslávii, Čečensku či Afghánistánu. Dnes tu přežívá asi 700 utečenců a tábor podle jeho vedení funguje na hranici své kapacity. Každá větší uprchlická vlna tu pravidelně přináší problémy. „Náš cíl je výrazně snížit počet zde umístěných žadatelů o azyl. Čím výrazněji, tím lépe,“ podotknul ředitel tábora v Traiskirchenu Franz Schabhüttl.

Maria Fekterová
Maria Fekterová
Více fotek
  • Maria Fekterová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1397/139644.jpg
  • Eberau a Traiskirchen v Rakousku autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1397/139642.jpg