Test antirakety v USA se nezdařil

Washington - Zkouška americké antirakety proti střele dlouhého doletu nad Pacifikem selhala. Oznámila to americká Agentura pro protiraketovou obranu (MDA). Za selháním dlouho připravovaného testu podle ní stojí nedokonalé fungování naváděcího radaru na lodi v Tichém oceánu.

V neděli Američané provedli dlouho připravovaný test dálkové rakety. Ta byla jako cvičný terč odpálena z Marshallových ostrovů a mířila na Spojené státy. Z letecké základny v Kalifornii pak byla odpálena střela, která měla raketu zlikvidovat. To se ale nepodařilo, protože radar, který naváděl antiraketu, selhal. Odborníci z MDA nyní zjišťují, proč naváděcí systém nefungoval tak, jak měl. 

Testy raket provádí Spojené státy kvůli obavám, že by podobný útok mohl přijít ze strany Severní Koreje. Střely dlouhého doletu testuje armáda kvůli případným útokům například z Íránu. 

Video Reportáž Adama Kautského
video

Reportáž Adama Kautského

Americké tajné služby totiž tvrdí, že Írán by mohl mít útočnou raketu dalekého doletu k dispozici dříve než KLDR. Takovou raketu je z obranného hlediska třeba zachytit a zneškodnit ve větších výškách a vzdálenosti, nejraději nad centrálním Pacifikem.