Sebevražedný atentátník v Bagdádu zabil 54 šíitských poutníků

Bagdád - Nejméně 54 lidí zemřelo při sebevražedném útoku na předměstí Bagdádu, dalších 122 lidí výbuch zranil. Nálož odpálila žena uprostřed davu šíitských poutníků, kteří se shromáždili na cestu do města Karbalá. Šíité touto poutí slaví jeden ze svých nejdůležitějších náboženských svátků.

„V 11:45 místního času (09:45 SEČ) odpálila sebevražedná atentátnice pás s výbušninami na svém těle uprostřed davu poutníků mířících do města Karbalá,“ uvedla v prohlášení irácká armáda. Žena vydávající se za účastnici procesí zaútočila údajně u stánku s občerstvením v šíitské čtvrti Aš-Šaab na severovýchodě města.

Tento týden se statisíce šíitů vydávají na pouť do Karbaly, ležící asi 110 kilometrů jižně od Bagdádu, na oslavu svátku arbaín, který je jedním z nejdůležitějších v šíitském náboženském kalendáři. Obřady ukončí období čtyřicetidenního smutku, jenž začal 7. ledna svátkem ášúrá. Tím si šíitští muslimové připomínají mučednickou smrt imáma Husajna, jednoho z vnuků proroka Mohameda, který zemřel v bitvě u Karbaly roku 680. Procesí vyvrcholí v pátek 5. února.