Izrael přiznal užití střel s bílým fosforem v Gaze

Jeruzalém - Izrael poprvé připustil, že před rokem během války v Gaze používal munici s bílým fosforem. Vyplývá to z vládní odpovědi na Goldstonovu zprávu, podle které se Izrael během konfliktu dopustil válečných zločinů. Úřady přiznaly, že za použití nepovolených zbraní pokáraly dva vysoké vojenské velitele. Izrael dosud porušení pravidel odmítal. Potrestání důstojníků navíc souvisí s rozkazem k dělostřelecké palbě v hustě obydlené oblasti v palestinském městě Gaza, která zasáhla objekt OSN.

„Vypálení několika dělostřeleckých granátů bylo v rozporu se zákazem použití takovéto munice v obydlených oblastech,“ píše se v dokumentu, který Izrael předložil v pátek OSN v reakci na zprávu, kterou pro Radu bezpečnosti OSN vypracoval loni soudce Richard Goldstone.

Velitel divize operující v Gaze brigádní generál Ejal Eisenberg a velitel pěšího pluku plukovník Ilan Malka byli obviněni, že použitím těchto zbraní „překročili své pravomoci a ohrozili životy civilistů“, konstatuje se dále v dokumentu. Tresty pro důstojníky armáda neupřesnila, disciplinární řízení vůči nim však může přinejmenším zmařit jejich šance na povýšení.Izraelské ostřelování a bombardování zasáhlo 15. ledna 2009 sídlo Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků na Blízkém východě (UNRWA), které následně zachvátil požár. Tři zaměstnanci agentury byli zraněni. Izrael se hájil, že zasažení komplexu nebylo úmyslné a že palba byla reakcí na palestinské ostřelování.

Video Izrael přiznal užití fosforu v Gaze
video

Izrael přiznal užití fosforu v Gaze

Mluvčí Hamasu podotkl, že disciplinární řízení izraelské armády proti důstojníkům je „dalším přiznáním izraelské viny“ z válečných zločinů. Neočekává však, že by proti zmíněným důstojníkům byly podniknuty nějaké další kroky.

Bílý fosfor

  • jedovatý a ve vzduchu samovznětlivý
  • v bojích se zpravidla nepoužívá jako chemická zbraň, ale jako hořlavina
  • může sloužit k osvícení bojiště, označení cílů, nebo naopak k zahalení bojiště kouřem
  • v hustě obydlených oblastech s civilním obyvatelstvem je jeho použití zakázáno mezinárodními konvencemi