Músáví: Tyranie v Íránu neskončila

Teherán - Vůdce íránské opozice Mír Hosejn Músaví se pustil do ostré kritiky vládnoucího režimu. Islámská revoluce podle něj nesplnila cíl vymýtit v zemi totalitu. Músáví také slíbil, že bude pokračovat v boji za dodržování lidských práv i přesto, že se íránské vedení snaží protivládní protesty potlačit. Úřady mezitím oznámily, že brzy popraví dalších devět účastníků povolebních nepokojů. Músáví a další neúspěšný prezidentský kandidát Mahdí Karrúbí svolali své stoupence na novou manifestaci 11. února, kdy země slaví 31. výročí islámské revoluce.

V Íránu nadále vládne tyranie a diktatura, uvedl v prohlášení na internetu Músáví. „Umlčování médií, plnění věznic a brutální zabíjení lidí, kteří v ulicích pokojně žádají respektování svých práv, svědčí o tom, že tyranie a diktatura z dob monarchie jsou (v Íránu) nadále zakořeněny.“

„Zelené hnutí se nevzdá svého mírového boje… dokud nebudou dodržována lidská práva,“ podotýká dále Músáví na webových stránkách Kaleme.org. Zdůrazňuje také, že politicky motivované zatýkání a popravy demonstrantů jsou protiprávní a že by měla být změněna ústava, aby byla zajištěna svoboda a demokracie. „Pokojné protesty jsou právem Íránců,“ dodává zmíněný opoziční politik.