Polsko vydalo zatykač na Švéda, který si objednal osvětimský nápis

Varšava - Polsko vydalo evropský zatykač na Švéda, kterého podezírá, že si objednal krádež nápisu Arbeit macht frei z brány bývalého koncentračního tábora v Osvětimi. Švédské úřady teď budou moci Anderse Högströma zatknout a předat polským vyšetřovatelům. Ti chtějí zjistit, co bývalý šéf extremistické strany Národněsocialistická fronta (NSF) chtěl s ukradeným nápisem udělat.

Nápis Arbeit macht frei zmizel z brány muzea, jež se dnes nachází na místě někdejšího koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi, 18. prosince. Policie ho o několik dnů později objevila ukrytý v lese nedaleko Toruně. V této souvislosti zatkla pětici mužů, kteří jsou podezřelí, že pracovali na Högströmovu zakázku.

Nápis, který zloději rozřezali na tři části, policie muzeu předala ve druhé polovině ledna. Na oslavy 65. výročí osvobození tábora, kde během druhé světové války zemřelo více než 1,1 milionu lidí, hlavně Židů, se ale originál tabule nad bránu nevrátil. Heslo „Arbeit macht frei“, jež dodnes připomíná utrpení milionů lidí během nadvlády nacistů v Evropě za druhé světové války, bylo umístěno i na vstupních branách jiných koncentračních táborů, včetně Terezína.