Ukrajinská policie dopadla ruské špióny

Kyjev - Ukrajinská policie oznámila zatčení dvou skupin ruských špionů. Údajně se pokoušeli proniknout k ukrajinským vojenským technologiím - mimo jiné na základně ukrajinského námořnictva v Oděse. Čtyři Rusy ukrajinské úřady vyhostili, pátého čeká soud. Zpráva přišla před víkendovým druhým kolem ukrajinských prezidentských voleb, ve kterých se utkají stoupenci proruského a prozápadního směřování Ukrajiny.

Ředitel Ukrajinské služby bezpečnosti Valentyn Nalyvajčenko na tiskové konferenci oznámil, že ukrajinská kontrarozvědka dopadla pětici ruských agentů takřka „za ruku“ těsně předtím, než měli od nejmenovaného Ukrajince převzít tajné informace o ukrajinské armádě.

Agenti byli zatčeni 27. ledna v Oděské oblasti. Nalyvajčenko řekl, že Rusové vyvíjeli na Ukrajince, od kterého chtěli získat údaje, nátlak a vydírali ho. Rusové mají podle Ukrajinců patřit k ruské Federální službě bezpečnosti (FSB). 

Podle Nalyvajčenka špionážní akci u moldavských hranic v nedalekém automobilu kryli další tři agenti ruské FSB, příslušníci ruských vojsk rozmístěných v Podněstří. Zpovzdálí sledoval akci její velitel, podplukovník FSB a náčelník vojenské kontrarozvědky při skupině ruských vojsk v Podněstří. 

Při osobní prohlídce zadržených byly zajištěny americké dolary, digitální diktafony, pero s videokamerou, notebook a minidisk kamuflovaný jako klíčenka. Na něm objevili ukrajinští vyšetřovatelé instrukce pro ukrajinského agenta. 

V paměti mobilního telefonu jednoho ze zadržených nalezli vyšetřovatelé rovněž tajnou instrukci pro činnost agenturní sítě FSB. Vyplývá z ní, že k řízení celé operace byl z Moskvy na Ukrajinu vyslán vyšší důstojník ruské rozvědky. Všichni zadržení přijeli na Ukrajinu z Podněstří.