V brazilském pralese vyroste obří hydroelektrárna

Brasília - Brazilská vláda schválila stavbu třetí největší hydroelektrárny na světě. Podle kritiků ale přehrada v Belo Monte, která má vyrůst v srdci deštného pralesa, poškodí ekosystém celé oblasti a ohrozí 40 tisíc místních indiánů. Belo Monte má být podle plánů třetí největší hydroelektrárnou na světě. Měla by poskytovat elektřinu pro přibližně 23 milionů brazilských domácností.

Brazilský ministr životního prostředí Carlos Minc ale ujistil, že investor věnuje 800 milionů dolarů na ochranu životního prostředí, bude muset navíc při výstavbě dodržet 40 přísných podmínek. 

Návrh na výstavbu Belo Monte na řece Xingú v brazilském státě Pará je již dlouhou dobu zdrojem sporů. V devadesátých letech vláda od původního projektu upustila kvůli rozsáhlým protestům. Nyní ale plánům na výstavbu dodala druhý dech. Nový plán výstavby prý zohledňuje připomínky ekologů. 

Ochránci přírody se ale i tak ozývají. Nová hydroelektrárna prý zdevastuje velkou část pralesa. Dojde k vyhubení ryb, na kterých jsou existenčně závislí indiáni. Nová elektrárna prý ovlivní život až 40 tisíc indiánů. Kritici také varují, že naroste populace komárů, což bude mít za následek šíření malárie. 

Odpůrci také namítají, že Belo Monte bude vysoce neefektivní, protože během období sucha, které zde trvá tři až čtyři měsíce, poběží pouze na deset procent své celkové kapacity.

Brazilští indiáni
Brazilští indiáni
Více fotek
  • Brazilští indiáni autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1402/140120.jpg
  • Belo Monte - přehrada autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1402/140121.jpg