Ahmadínežád: Až USA propustí Íránce, my propustíme Američany

Teherán – Írán jedná se Spojenými státy o propuštění tří amerických turistů, které Teherán vězní. Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád dnes oznámil, že pokud USA propustí tři vězněné Íránce, dostanou se i Američané na svobodu. Prezident také zopakoval nabídku, která by podle něho mohla pomoci vyřešit několikaletý spor o íránský jaderný program.

Ahmadínežád dnes prohlásil, že Írán už vyjednává s USA o možné výměně zadržených Íránců za Američany vězněné v Íránu. Nespecifikoval ale, jací Íránci jsou v USA vězněni a kolik jich je. „Řekli jsme, přiveďte je (íránské vězně) a my přivedeme ty lidi (americké turisty). Doufáme, že propuštěni budou všichni,“ prohlásil. 

Američané Shane Bauer, Sarah Shourdová a Joshua Fattal byli v Íránu zatčeni loni v létě, když překročili irácko-íránskou hranici. Írán v prosinci oznámil, že budou postaveni před soud, jelikož podle něj do Íránu vkročili s podezřelými úmysly. Turisé se ale brání, že nevěděli, že překračují hranici. 

Video Studio ČT24 - Vývoz íránského uranu
video

Studio ČT24 - Vývoz íránského uranu

Studio ČT24 - Vývoz íránského uranu

Studio ČT2 - 3. 2. 2010

Události, kometáře s Irenou Kalhousovou

Vyvézt, nebo nevyvézt obohacený uran? 

Ahmadínežád dnes v televizním rozhovoru také prohlásil, že je Írán ochoten vyvézt část vlastního uranu, ale za podmínky, že za to okamžitě dostane jaderné palivo. Podobnou nabídku už v minulých měsících země, které s Íránem vyjednávají, odmítly. Nesplnilo by to totiž jejich představu o tom, že Íránu nemá zbýt dostatečné množství jaderného materiálu k tomu, aby mohl pracovat na jaderné bombě. Teherán tvrdí, že nukleární zbraně vyrábět nechce a že má právo rozvíjet vše, co souvisí s jadernou energetikou.

USA prohlásily, že se Teherán musí řídit původním návrhem dohody, protože USA nejsou připraveny o ní jednat znovu. Ahmadínežád také zopakoval, že uvítá, jestliže západní země pomohou Íránu budovat další jaderné elektrárny. „My spolupracujeme. Ať přijedou a postaví 20 elektráren. Rusko, USA a Francie, přijeďte a stavte,“ řekl. Letos má být spuštěn jaderný reaktor v Búšehru, který Íráncům pomohlo dostavět Rusko.