„Pamatuju si ho, pamatuju si ho jako dozorce. Viděl jsem ho předtím, než odvedl do lesa na práci skupinu vězňů,“ vypověděl sedmaosmdesátiletý Alexej Vajcen. V táboře Sobibor strávil více než rok. Je si jistý, že Demjanjuk v táboře působil jako dozorce a že se podílel na vyhlazování Židů.
Demjanjuk podle obžaloby vodil Židy do plynových komor a podílel se na vraždách 27 900 vězňů. V soudním procesu s Demjanjukem u zemského soudu v Mnichově, by tak mohl nastat zvrat, žádný svědek dosud Demjanjuka jako nacistického dozorce totiž neidentifikoval.

Telefonát Josefa Pazderky z Moskvy
Pravděpodobnost, že Vajcenovo svědectví nějak ovlivní probíhající soud je velmi malá. Sedmaosmdesátiletý veterán, který žije v ruské Rjazani, skutečně patří k posledním 4 žijícím vězňům z vyhlazovacího tábora Sobibor. V 60tých letech dokonce svědčil proti jiným dozorcům ze Sobiboru a pomohl je dostat za mříže. Od té doby ale prodělal několik těžkých infarktů a k soudu do Německa už není schopný ani ochotný odjet.
Tvrzení, že by Johna Demjanjuka dokázal rozpoznat, je navíc velmi těžké ověřit. Svoji roli hrají i jeho vysoký věk a následky několika infarktů.
Sovětský veterán nemluvil s novináři o Johnu Demjanjukovi poprvé, jeho výpovědi jsou ale nejasné a místy si dokonce protiřečí. Šance, že jeho svědectví probíhající soudní proces v Německu nějak ovlivní je proto velmi malá.
Demjanjuk tvrdí, že byl v Rudé armádě a pak v ROA
Obžaloba je v procesu proti devětaosmdesátiletému Demjanjukovi založena na nepřímých důkazech. V úterý předložili například vyšetřovatelé soudu dokumenty, ze kterých vyplývá, že Demjanjuk v polské obci Sobibor žil. Proti Demjanjukovi vypovídají další důkazy včetně průkazu totožnosti příslušníka oddílů SS s jeho fotografií. Demjanjukova obhajoba však autenticitu průkazu zpochybňuje.
Demjanjuk tvrdí, že v sobiborském vyhlazovacím táboře nikdy nesloužil. Prý je obětí nedorozumění, během druhé světové armády sloužil jako ukrajinský branec v sovětské armádě. V roce 1942 se prý připojil k Ruské osvobozenecké armádě generála Andreje Vlasova, která v závěrečných měsících války bojovala spolu s nacisty proti Sovětům.
Odkazy na Sobibor v předložených dokumentech Demjanjuk zdůvodnil tím, že používal polskou obec k tomu, aby zatajil svoji ukrajinskou národnost a vyhnul se deportaci do Sovětského svazu, kde by jej čekalo trestní stíhání. Sobibor si prý vybral náhodně na mapě.