Český rozhlas objevil muže, který může identifikovat Demjanjuka

Moskva - Zpravodajka Českého rozhlasu v Rusku Lenka Kabrhelová získala svědectví muže, který přežil nacistický vyhlazovací tábor Sobibor a potvrdil, že je schopen identifikovat Johna Demjanjuka jako bývalého strážce. Demjanjuka v Německu obvinili z podílu na vraždách tisíců Židů. Později se však ukázalo, že pravděpodobnost, že by nové svědectví ovlivnilo průběh procesu, je velmi malá. Alexej Vajcen má totiž značně podlomené zdraví a navíc nelze spolehlivě ověřit, že by Demjanjuka dokázal spolehlivě identifikovat.

„Pamatuju si ho, pamatuju si ho jako dozorce. Viděl jsem ho předtím, než odvedl do lesa na práci skupinu vězňů,“ vypověděl sedmaosmdesátiletý Alexej Vajcen. V táboře Sobibor strávil více než rok. Je si jistý, že Demjanjuk v táboře působil jako dozorce a že se podílel na vyhlazování Židů.

Demjanjuk podle obžaloby vodil Židy do plynových komor a podílel se na vraždách 27 900 vězňů. V soudním procesu s Demjanjukem u zemského soudu v Mnichově, by tak mohl nastat zvrat, žádný svědek dosud Demjanjuka jako nacistického dozorce totiž neidentifikoval.

Video Telefonát Josefa Pazderky z Moskvy
video

Telefonát Josefa Pazderky z Moskvy

Pravděpodobnost, že Vajcenovo svědectví nějak ovlivní probíhající soud je velmi malá. Sedmaosmdesátiletý veterán, který žije v ruské Rjazani, skutečně patří k posledním 4 žijícím vězňům z vyhlazovacího tábora Sobibor. V 60tých letech dokonce svědčil proti jiným dozorcům ze Sobiboru a pomohl je dostat za mříže. Od té doby ale prodělal několik těžkých infarktů a k soudu do Německa už není schopný ani ochotný odjet.

Tvrzení, že by Johna Demjanjuka dokázal rozpoznat, je navíc velmi těžké ověřit. Svoji roli hrají i jeho vysoký věk a následky několika infarktů.

Sovětský veterán nemluvil s novináři o Johnu Demjanjukovi poprvé, jeho výpovědi jsou ale nejasné a místy si dokonce protiřečí. Šance, že jeho svědectví probíhající soudní proces v Německu nějak ovlivní je proto velmi malá.

Demjanjuk tvrdí, že byl v Rudé armádě a pak v ROA

Obžaloba je v procesu proti devětaosmdesátiletému Demjanjukovi založena na nepřímých důkazech. V úterý předložili například vyšetřovatelé soudu dokumenty, ze kterých vyplývá, že Demjanjuk v polské obci Sobibor žil. Proti Demjanjukovi vypovídají další důkazy včetně průkazu totožnosti příslušníka oddílů SS s jeho fotografií. Demjanjukova obhajoba však autenticitu průkazu zpochybňuje.

Demjanjuk tvrdí, že v sobiborském vyhlazovacím táboře nikdy nesloužil. Prý je obětí nedorozumění, během druhé světové armády sloužil jako ukrajinský branec v sovětské armádě. V roce 1942 se prý připojil k Ruské osvobozenecké armádě generála Andreje Vlasova, která v závěrečných měsících války bojovala spolu s nacisty proti Sovětům.

Odkazy na Sobibor v předložených dokumentech Demjanjuk zdůvodnil tím, že používal polskou obec k tomu, aby zatajil svoji ukrajinskou národnost a vyhnul se deportaci do Sovětského svazu, kde by jej čekalo trestní stíhání. Sobibor si prý vybral náhodně na mapě.