USA a Rusko možná podepíšou odzbrojovací smlouvu v Praze

Moskva – Moskva dnes znovu oživila variantu, že by nová smlouva o odzbrojování mezi USA a Ruskem mohla být podepsána v Praze. Podle zdrojů z Kremlu by mohlo k podpisu dokumentu dojít letos na jaře. Nová dohoda má nahradit smlouvu START 1, jejíž platnost vypršela loni na začátku v prosinci.

Asistent ruského prezidenta Sergej Prichoďko dnes oznámil, že zbývá doladit detaily a nová smlouva bude moci být podepsána. K tomu by podle něj mohlo dojít v březnu nebo dubnu v Praze. „Není to politický, ale technický problém, ladíme a začišťujeme detaily,“ informoval dnes o jednáních ruský vyjednavač Michail Margelov. 

Hra je u konce 

To, že se rozhovory o novém dokumentu blíží do finále, potvrdila dnes i náměstkyně ministra zahraničí USA Ellen Tauscherová. Ta prohlásila, že „hra je u konce“. 

O možnosti, že by se nová smlouva podepsala v Praze, se hovořilo už na začátku loňského prosince, nakonec se ale tyto úvahy ukázaly jako liché. Nová dohoda ještě tehdy nebyla vůbec hotová. Američané možnost podpisu nové smlouvy v Praze dosud nepotvrdili, o ničem zatím neví ani české úřady. 

Odzbrojovací smlouva, o níž ruská a americká delegace jednají už přes půl roku, by měla nahradit smlouvu START 1, která byla uzavřena v roce 1991 a jejíž platnost vypršela loni 5. prosince. Obě strany se dohodly starou smlouvu dodržovat, dokud nebude sjednán dokument nový.     

Podle staré smlouvy START 1 měla každá z obou zemí snížit počet svých jaderných hlavic o čtvrtinu na 6000 jednotek a zavést příslušnou kontrolu. Obama a Medveděv se loni v červenci dohodli, že počet hlavic se v rámci nové smlouvy sníží o dalších 1500 až 1675 hlavic v každé zemi.