Před nedělními volbami by se napětí na Ukrajině mohlo krájet

Kyjev – Čtyři dny před druhým kolem prezidentských voleb v ukrajinské metropoli Kyjevě stoupá napětí. Prezidentská kandidátka a premiérka Julija Tymošenková dnes obvinila svého rivala v souboji o prezidentský úřad Viktora Janukovyče, že si prostřednictvím změn volebního zákona na poslední chvíli chce otevřít cestu k falšování výsledků nadcházejících nedělních voleb. Janukovyčova Strana regionů dnes totiž na mimořádné schůzi parlamentu prosadila změnu volebního zákona v tom smyslu, že volební komise, které budou sčítat hlasy, mohou zasedat a rozhodovat i v případě, že nebudou usnášeníschopné.

„Parlament přijal změny volebního zákona, které zničily poctivé volby, učinily je nečestnými a neregulérními,“ řekla Tymošenková v televizním projevu. Podle jejích slov se k tomu její rival Janukovyč uchýlil proto, že nevěří ve své vítězství a může ho prý dosáhnout jen podvodem.

Poslanci Janukovyčovy Strany regionů naopak tvrdí, že změnou volebního zákona chtěli zabránit tomu, aby členové volebních komisí dosazených stranou Tymošenkové nemohli sčítání hlasů a celé volby ovlivnit. Chtěli to prý udělat tak, že by se jednoduše zasedání volebních komisí nezúčastnili, čímž by prý mohli nedělní volby zmařit.

Schůzi parlamentu poznamenala rvačka

Mimořádnou schůzi sněmovny svolala opoziční Strana regionů. Už v noci pronikli do parlamentní budovy její poslanci a zablokovali předsednická místa v zasedacím sále. Motivem jejich akce je prý snaha zabránit stoupencům Tymošenkové, aby zmařili parlamentní schůzi. Když se během ranního zasedání k předsednické tribuně přiblížila skupina poslanců vládního Bloku Julije Tymošenkové, došlo dokonce i ke rvačce.

U budovy ukrajinské vlády se mezitím sešly stovky demonstrantů s modrými vlajkami Strany regionů. Požadují zvýšení sociálních dávek. Kyjevská média oznámila, že u sídla ústřední volební komise začínají demonstranti stavět stany. Vedení ukrajinského ministerstva vnitra dnes varovalo před chystanými masovými akcemi v hlavním městě.