Více než půlka britských poslanců musí vrátit náhrady

Londýn – Celkem 1,3 milionu liber (asi 39 milionu korun) musí vrátit 390 poslanců britské Dolní sněmovny, kteří neoprávněně čerpali náhrady: byly přehnané nebo odporovaly parlamentním pravidlům. Vyplývá to ze zprávy vyšetřovacího výboru, která konstatuje, že neoprávněné náhrady žádala více než polovina poslanců. Vyšetřování, které kritizovalo systém poslaneckých náhrad, vedl bývalý vysoký státní úředník Thomas Legg. Již loni vyzval poslance, aby vrátili 1,3 milionu liber za náhrady z let 2004 až 2009.

Řada poslanců kritizovala Leggovo vyšetřování jako „nedbalé“; 44 se jich úspěšně odvolalo, a snížilo tak celkovou částku na 1,12 milionu. Dolní sněmovna má 646 poslanců, ale Legg zkoumal náhrady 752 zákonodárců, včetně těch, kteří už nyní v parlamentu nejsou. Z požadovaných 1,12 milionů liber poslanci zaplatili již 800 tisíc. Parlament také dnes v rámci snahy o větší průhlednost po propuknutí skandálu zveřejnil na internetu náhrady, které si poslanci nárokovali od dubna 2008 do června 2009.

Skandál kolem náhrad propukl loni v květnu, kdy deník The Daily Telegraph zveřejňoval sporné náklady, které si poslanci účtovali a které většinou souvisely s výdaji na údržbu domů či bytů ve volebních okrscích. Proplácení účtů například za opravu tenisového kurtu, budky pro kachny nebo za umělý ostrůvek na rybníku vyvolalo v době krize mezi voliči velké pobouření. Postihlo především vládní labouristy, skandál ale zasahuje poslance všech stran. Ve volbách, které se musí konat do začátku června, nebude znovu kandidovat nejméně 140 poslanců, především právě kvůli skandálu kolem náhrad.

Video Telefonát Ivana Kytky
video

Telefonát Ivana Kytky

Největší sumu musí vrátit labouristická náměstkyně ministra pro obce a místní zastupitelstva Barbara Follettová – 42 458 liber (1,3 milionu korun). Za ní následují konzervativní zákonodárci Bernard Jenkin a Andrew MacKay s částkami přes 30 tisíc liber. Skoro 25 tisíc liber musí vrátit konzervativní stínový ministr obrany Liam Fox. Premiér Gordon Brown již vrátil přes 13 tisíc liber za přehnané náklady na úklid, šéf opozičních konzervativců David Cameron skoro tisíc liber za nesprávně vyúčtovanou hypotéku.

Legg ve své zprávě kritizoval chybný systém náhrad za poslanecké byty, stejně jako „symbiotický“ vztah mezi poslanci a parlamentní kanceláří, která o schvalování náhrad rozhodovala. „Pravidla byla vágní a poslanci sami de facto potvrzovali, zda jsou náhrady používány správně,“ uvedl Legg. Nevhodné podle něj také bylo, že někteří poslanci si pronajímali nebo kupovali poslanecké byty od přátel nebo příbuzných.

Předseda Dolní sněmovny John Bercow o Leggově zprávě:

„Je to bolestivý pohled, ale tato bolest byla nezbytná.“

Jak upřesnil spolupracovník ČT Ivan Kytka, v souvislosti se skandálem se chystají určitá omezení: poslanci si například nebudou moci kupovat druhé byty přímo v Londýně, ale budou si je pronajímat. Pokud je jejich bydliště či volební obvod vzdálen od Londýna hodinu cesty vlakem či autobusem, budou dojíždět.