Rumunsko souhlasí s rozmístěním amerických raket na svém území

Bukurešť – Rumunsko učinilo první krok k tomu, aby na svém území mělo pozemní prvky nového systému protiraketové obrany, kterou plánují Spojené státy. Koncept dnes schválila rumunská nejvyšší rada obrany, musí jej ještě schválit parlament. Oznámil to dnes podle agentury Reuters rumunský prezident Traian Basescu.

„Rada schválila americký návrh na zapojení Rumunska do systému protiraketového štítu,“ řekl Basescu. Na území Rumunska mají být umístěny antirakety.

V Rumunsku USA původně nepočítaly s výstavbou žádného z hlavních protiraketových prvků. Na černomořském pobřeží však Washington má americkou vojenskou základnu.

Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy loni upustila od plánu na vybudování stálých základen americké protiraketové obrany v Česku a Polsku, podle některých pozorovatelů i s ohledem na Rusko. Obě země by však mohly poskytnout své území pro budování protiraketového štítu v jeho nové podobě.

Nový systém není proti Rusku, zdůrazňuje Basescu

Původní projekt z éry Obamova předchůdce George Bushe dráždil především Rusko, které se obávalo ohrožení svého vlastního jaderného arzenálu a naznačovalo, že Washington zasahuje do jeho sféry vlivu. Oficiálně přitom měly evropské prvky amerického systému vytvořit ochranný deštník proti případnému ohrožení ze zemí jako jsou Írán nebo Severní Korea.

Basescu dnes zdůraznil, že účast Rumunska na novém projektu není namířena proti Moskvě. „Nový systém není proti Rusku. To chci kategoricky zdůraznit, Rumunsko není hostitelem systému namířeného proti Rusku, ale proti jiným hrozbám,“ ujistil rumunský prezident.

USA jsou vděčny

Mluvčí Bílého domu Robert Gibbs dnes řekl, že rumunský krok je v souladu s rozhodnutím amerického prezidenta Baracka Obamy o nové podobě protiraketové obrany a že Spojené státy potěšilo. Štít podle něj poskytne ochrany pro „ty, kdo by mohli být ohroženi tam, nebo tady“. 

„Prezident nastínil něco, co bude fungovat lépe, rychleji a poskytne větší úroveň ochrany, a to je přesně to, co jsme zaznamenali v dnešním rumunském rozhodnutí. A jsme za to vděčni,“ řekl Gibbs na tiskové konferenci v Bílém domě. Na otázku, zda se Spojené státy nebojí reakce Ruska, které nesouhlasilo s předchozí verzí systému v blízkosti svých hranic, neodpověděl.