Křehká severoirská vládní koalice se shodla na postupu předání policie a justice

Belfast (Severní Irsko) - Protestantská Demokratická unionistická strana (DUP) se shodla se severoirskými katolíky na plánu o předání policejních a soudních pravomocí z Londýna společné vládě v Severním Irsku. Podle agentury Reuters to řekl předseda DUP Peter Robinson. Po vleklých jednáních tak strany ukončily spor, který mohl přerůst v předčasné volby a ohrozit křehkou koalici. Má se za to, že do Severního Irska by dnes mohli přiletět premiéři Irska i Velké Británie.

Dohoda má především umožnit, aby Ulster měl svého prvního ministra spravedlnosti. Šlo by o jeden z nejvýznamnějších kroků od mírové dohody, kterou v roce 1998 skončilo tři desetiletí trvající násilí mezi oběma komunitami, jež si vyžádalo 3600 životů.

Probritský DUP s katolickou proirskou stranou Sinn Féin jednal deset dní, jednání skončilo ve čtvrtek před půlnocí. V průběhu dne se podle britského zpravodajského serveru BBC ukázalo, že pokud se obě největší severoirské politické strany dohodnou, mohl by Westminster předat policejní a soudní pravomoci Severnímu Irsku v dubnu.