Tchaj-wan chce evropské vrtulníky

Tchaj-wan - Tchaj-wan chce koupit až 20 vojenských vrtulníků od evropské společnosti Eurocopter. To by mohlo vést ke stejnému napětí ve vztazích s Čínou, jaké vyvolala nedávná dohoda o prodeji zbraní ze Spojených států na Tchaj-wan. Peking Tchaj-wan považuje za svou odštěpeneckou provincii. Začátkem 90. let Francie prodala Tchaj-wanu stíhačky, což vedlo k čínskému bojkotu francouzských firem a uzavření francouzského konzulátu.

Tchaj-wan má zálusk na víceúčelové vrtulníky EC-225 od evropské společnosti Eurocopter. Oznámil to mluvčí tchajwanského ministerstva obrany, podle jiného diplomatického zdroje je prý smlouva už prakticky hotová. Dodávka by ale mohla poškodit vztahy mezi Evropou a Čínou. 

Nebylo by to přitom poprvé, už v roce 1993 uzavřela Francie dohodu na prodej svých stíhaček Mirage Tchaj-wanu. To Čínu rozzuřilo a nařídila bojkot francouzských firem, Peking také uzavřel francouzský konzulát v jihočínské provincii Kuang-tung. 

Ostrou kritiku si vysloužily i Spojené státy, když minulý týden oznámily, že na Tchaj-wan dodají antirakety Patriot, minolovky a vrtulníky Black Hawk. Čína v reakci pozastavila vojenský dialog s USA a pohrozila uvalením sankcí na americké zbrojní firmy. K těmto odvetným opatřením ale dosud nepřistoupila. 

Peking považuje Tchaj-wan za součást svého území a v minulosti často hrozil, že ho obsadí, podnikne-li ostrov formální kroky k uplatnění své faktické nezávislosti.