Bývalý manekýn zkomplikuje Obamovi život

Washington - Demokratická strana definitivně ztratila v senátu Spojených států většinu. Přísahu složil republikán Scott Brown, který nedávno v Massachusetts překvapivě vyhrál doplňovací volby. Výrazně se tak komplikuje snaha prezidenta Obamy prosadit zdravotnickou reformu. Demokratům sice zůstala většina ve Sněmovně reprezentantů, v Senátu už ale nedokážou blokovat republikánské obstrukce při schvalování zákonů.

Demokraté měli dosud ve stočlenném Senátu většinu 60 hlasů, tedy minimální počet pro to, aby při schvalování zákonů zabránili obstrukcím. Teď je s tím ale konec. Misky vah se naklonily o jeden hlas na stranu republikánů, kteří díky tomu mohou komplikovat Obamovi prosazení zákonů. 

„Lidé nechtějí reformu zdravotnictví za bilion dolarů, která je jim vnucována. O tomto zákonu se nejednalo otevřeně a férově. Zvýší daně … a vžene naši zemi do ještě většího dluhu. Zasloužíme si něco lepšího,“ řekl Brown hned po svém zvolení.  
 

Brown přitom spěchal do senátorského křesla tak rychle, jak to jen šlo. Nastoupil o týden dřív oproti původnímu plánu. Republikánům jde totiž o hodně a čím dřív Brown nastoupí, tím více návrhů budou moci shodit ze stolu. 

Nejprve mají v plánu zablokovat Obamovu nominaci odborářského právníka Craiga Beckera do Národní rady pro pracovní vztahy. Republikáni se totiž obávají, že s osobou Beckera by se rada vychýlila směrem k odborům. Příští týden by pak Brown mohl hlasovat o senátním návrhu zákona na podporu tvorby pracovních míst.   

Nejvíc sexy muž roku 1982

2Padesátiletý Scott Brown v Senátu nahradí demokratického senátora Edwarda Kennedyho, který loni zemřel. Je prvním republikánem do roku 1972, který ve státě Massachusetts vyhrál volby do Senátu. Donedávna byl členem Senátu v tomto státě, po vítězství ve volbách ale rezignoval. V mládí se mimo jiné věnoval modelingu. V roce 1982 jej časopis Cosmopolitan zvolil „nejvíc sexy mužem v Americe“ a zveřejnil také fotografie, na nichž nynější senátor pózoval nahý se zakrytými intimními partiemi.