Japonci představili unikátního robota, který pomůže záchranářům

Tokio - Japonští vědci představili unikátního robota, který by měl pomáhat záchranářům při vyprošťování lidí zpod trosek. Mohl by sloužit jako ideální pomocník v oblastech zasažených zemětřesením. Především tam, kde je práce záchranných týmů životu nebezpečná. Unikátní robot vypadá trochu jako mechanická stvůra z hollywoodských filmů Transformers. Jeho úkol je ale úplně jiný - urychlit vyprošťovací práce v místech zasažených katastrofami. „Dá se použít při zvedání velmi těžkých předmětů,“ tvrdí vědec Kódži Jamamoto.

Každé z mechanických ramen uzvedne až stokilový předmět. Robot je výsledkem spolupráce japonských vysokoškoláků a firmy, která běžně vyrábí jeřáby. Náklady na vývoj prozatím překročily 3 miliony dolarů.

„Vždycky čelíme nějakému nebezpečí. Pokud budeme mít k dispozici stroj, který tam půjde za nás, zmenší se riziko a nám to velmi pomůže,“ řekl jeden z japonských záchranářů. Pro ně je klíčové hlavně to, že mohou robota ovládat na dálku. Díky třem kamerám, které jsou umístěny v obou ramenou a v robotově hlavě, mají přesný přehled o situaci na místě.

Video Václav Bláha hostem Událostí, komentářů
video

Václav Bláha hostem Událostí, komentářů

Václav Bláha hostem Událostí, komentářů

UK: 5.2.2010

Reportáž Petra Zavadila

Podle Tošira Noricugy z univerzity v Okajamě by se mohl stroj zapojit do ostrého provozu za tři roky. „Pokud nám společnost, se kterou spolupracujeme, pomůže technologii vylepšit,“ upozorňuje Noricuga.

Vývojářům dělá největší vrásky na čele robotova stabilita. Teď se může pohybovat na čtyřech nohách, ale jen po rovném povrchu. Cílem je, aby mohl bez problémů chodit třeba i po troskách zřícených domů.

Vědci při vývoji robota
Vědci při vývoji robota