Výprava uspěla – stoletá whisky je z ledu venku

Wellington – Výprava novozélandských polárníků byla úspěšná - v Antarktidě dobyla whisky, která byla více než sto let uvězněna v ledu. V chatě, z níž se britský polárník Sir Ernest Shackleton pokusil jako první dobýt jižní pól, nalezli pět bedýnek whisky a dvě bedýnky brandy. Expedice se uskutečnila na popud skotského výrobce lihovin Whyte & Mackay, který chce na základě vzorků ze sto let starých lahví oživit tradici původní skotské whisky Mackinlay. Shackleton a jeho muži nápoj dostali darem, když se v roce 1907 chystali na výpravu k jižnímu pólu.

Lahve byly objeveny už v roce 2006, kvůli silné vrstvě ledu nemohly být ale vyzvednuty. Týmu novozélandské nadace antarktického dědictví se je nakonec podařilo vyprostit pomocí speciálních vrtáků. Led rozbil několik lahví, zbytek se prý ale podařilo zachránit.

Polárníky údajně překvapilo, že bedýnek našli pět namísto očekávaných dvou. Potěšily je i dvě bedýnky brandy. „Nečekaný nález dvou bedýnek brandy, z nichž jedna je označena lihovarem Mackinlay a druhá (australským) výrobcem Hunter Valley, je příjemný bonus,“ řekl vůdce výpravy Al Fastier.

Video Reportáž Martina Jonáše
video

Reportáž Martina Jonáše

Richard Paterson, který pracuje jako míchač whisky u firmy Whyte & Mackay, označil nález za „dar z nebes pro všechny milovníky dobré whisky“. Domnívá se, že nápoj ze Shackletonovy výpravy může být stále vhodný k pití a může chutnat přesně stejně jako před sto lety. „Pokud budeme moci obsah lahví prozkoumat a zanalyzovat, můžeme tak obnovit původní složení nápoje. Vzhledem k tomu, že se původní recept ztratil, může jít o jakési okénko do historie,“ uvedl Paterson v písemném prohlášení.

Shackletonova expedice nakonec jižního pólu, kam se vydala v roce 1909, nedosáhla. Za extrémně špatného počasí musela být zachráněna, když byla pouhých 190 kilometrů od svého cíle, což byl na tu dobu rekordní výkon (jižní pól dobyl až v roce 1911 Roald Amundsen). Všechny zásoby, včetně beden whisky, Shackletonova výprava zanechala ve své chatě na Cape Royds.