Válečné lodě u Somálska poprvé osvobodily rukojmí

Mogadišo - Dánské speciální komando z válečných lodí Evropské unie, které hlídkují u somálských břehů kvůli pirátským únosům, dnes v Adenském zálivu zaútočilo na loď, které se předtím piráti zmocnili, a osvobodilo všechny zajaté námořníky. Bylo to poprvé, co se válečné lodě angažovaly v osvobození rukojmích.

Poté, co dnes loď Ariella, plující pod vlajkou Antiguy a Barbudy, signalizovala stav nouze, dánská válečná loď Absalon, jež je součástí námořních sil EU, vyslala vrtulník, který se měl přesvědčit, že je loď v rukou somálských pirátů. Když se potvrdilo, že členové posádky unesené lodě jsou ukryti v bezpečí v podpalubí, dánská loď vyslala speciální desetičlenné komando, aby zajatou loď osvobodilo. Vojáci se na gumových člunech přiblížili k lodi a rukojmí osvobodili, pirátům se podařilo uprchnout.

Na osvobozené lodi byla pětadvacetičlenná posádka ve složení Bulhar, Slovák, Ind, 15 Filipínců a sedm Ukrajinců, uvedl mluvčí námořních sil Evropské unie. Všichni jsou v pořádku.

Somálští námořní lupiči mají na svědomí přes polovinu ze 406 loni zaznamenaných pirátských útoků na celém světě. V současné době drží asi tucet lodí s více než 200 členy posádky. Zástupci OSN nedávno uvedli, že piráti útočí „téměř výhradně“ na lodě, které se neřídí bezpečnostními doporučeními OSN a námořních společností.