Berlínské radnice bojují „proti náckům“

Berlín - Berlín bojuje proti krajní pravici. Starostové všech tamních městských částí jí chtějí maximálně ztížit fungování. Například do nájemních smluv přidají zvláštní klauzuli, s jejíž pomocí budou moci neonacisty snáz vypovědět z pronajímaného prostoru. Je to vůbec první podobná iniciativa v Německu.

Všech 12 radnic německé metropole nechalo pro jednou stranou politické hašteření a spojilo síly. S cílem znepříjemnit život extrémům na pravici. Spojily se pod heslem „Berlín proti náckům“.

Radnice městských částí chtějí udělat Berlín pro neonacisty tak neatraktivní, jak jen to bude možné. To se týká i strany NPD, která je jejich politickým zastřešením. To znamená komplikovat jim setkávání nebo třeba obchody a také mít další argument pro případný soud. Pronájem veřejného prostoru se teď v Berlíně totiž rovná podpisu, že se tam nebude dít nic rasistického, antisemitského a antidemokratického. A že to pověřený úředník smí kdykoli zkontrolovat.

Video Reportáž Evy Pláničkové
video

Reportáž Evy Pláničkové

O dodatku ke smlouvám rozhodne soud

Radnice navíc vyzývají, aby se připojili i soukromí pronajímatelé. „Zřídili jsme pro ně kulatý stůl, radíme jim, jak nájemní smlouvu postavit a tady u nás v Lichtenbergu o to je velký zájem,“ říká starostka berlínské městské části Lichtenberg.

Ti, proti kterým opatření míří, to nenechali bez povšimnutí. Dodatek k nájemním smlouvám napadli soudně. Dokud nepadne verdikt, budou ale radnice klauzuli používat dál.