V Británii zastavili stíhání Mensdorffa-Pouillyho

Londýn - Britský protikorupční úřad SFO dnes zastavil stíhání rakouského obchodníka Alfonse Mensdorffa-Pouillyho kvůli údajné korupci kolem dodávek letounů Gripen do středoevropských zemí, včetně České republiky. Stíhání zastavil poté, co se britský zbrojní koncern BAE Systems dohodl s americkými a britskými úřady na vysokých pokutách výměnou za to, že zastaví vyšetřování této údajné korupce. Znamená to, že údajné úplatky kolem dodávek gripenů do České republiky a dalších zemí už nevyšetřují Spojené státy ani Británie. Švédsko zastavilo šetření švédské zbrojovky Saab AB, která gripeny vyrábí, loni v červnu. BAE má ve švédské společnosti 21procentní podíl.

SFO před týdnem obchodníka obvinil, že se „mezi 1. lednem 2002 a 31. prosincem 2008 s dalšími osobami spojil za účelem korupčních plateb neznámým představitelům a dalším agentům vlád některých středoevropských a východoevropských zemí, včetně České republiky, Maďarska a Rakouska“. Účelem bylo zajistit od těchto vlád kontrakty na dodávky letadel Jas-39 Gripen.

Podle dnes oznámené dohody zaplatí BAE ve Spojených státech pokutu 400 milionů dolarů a v Británii 30 milionů liber (celkem asi 8,65 miliardy korun). SFO dnes oznámil, že pokuta, kterou BAE zaplatí Británii, se týká jen obchodů koncernu v Tanzanii, nikoli tedy České republiky, jak uvádělo obvinění Mensdorffa-Pouillyho. Pokuta v USA souvisí s obchody v dalších zemích, podle BBC především v Saúdské Arábii. Pokud jde o dodávky letadel do ČR a Maďarska, byla porušena pravidla pro transfery citlivých amerických technologií.

Vzhledem k tomu, že bylo uzavřeno vyšetřování celého BAE, SFO dnes uvedl, že ruší stíhání i Mensdorffa-Pouillyho. Soud v londýnském Westminsteru už ve čtvrtek rozhodl, že může být propuštěn za přísných podmínek na kauci milion liber. Nesměl opustit Británii, na nohou měl nosit „elektronická pouta“ a musel dodržovat zákaz nočního vycházení. Lobbista nemůže Británii opustit hned, protože jeho pasy má ještě soud ve Westminsteru. V pondělí by je však měl dostat zpátky.