„Osobně věřím, že jsme vytvořili základ vedoucí k takové dohodě v nepříliš vzdálené budoucnosti,“ řekl ministr Mottakí. Írán by však měl rozhodovat, kolik uranu bude určeno k výměně, a řídit se prý bude potřebami země. Palivové články jsou podle ministra nutné pro výzkumný reaktor na výrobu dalších produktů, které lze uplatnit v lékařství.
Západ ale mírovým účelům uranu nevěří a Tehehrán podezřívá, že usiluje o získání jaderné bomby. Ten nařčení odmítá a tvrdí, že jeho jaderný program je čistě vědecký a energetický. Mottakí proto světové mocnosti upozorňuje, že by bylo chybou proti jeho zemi přijímat další sankce.
Něco za něco
Íránský režim si ale pro výměnu paliva stanovil podmínky. V rozhovoru pro dnešní vydání deníku Süddeutsche Zeitung íránský ministr uvedl, že Írán je ochoten nechat lehce obohacený uran dále zpracovávat v zahraničí pouze tehdy, pokud zároveň s tím dostane náhradou vysoce obohacené palivové články pro jeden z výzkumných reaktorů.
O výměně uranu bude dnes s Mottakím na okraj konference diskutovat také nový generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukija Amano.