Britští vojáci připravují ofenzivu na jihu Afghánistánu

Lačkar (Afghánistán) – Britské a afghánské jednotky za podpory vrtulníků pokračují v přípravách velké ofenzivy NATO v provincii Hílmand na jihu Afghánistánu. Cílem očekávané ofenzivy s názvem Moštarak je útok na město Mardžáh a obsazení celé oblasti Nad Alí. Ofenziva má být jednou z největších operací za osm let od počátku invaze do Afghánistánu. Zapojí se do ní i část posil, které do země jako součást své nové strategie poslal na konci loňského roku americký prezident Barack Obama.

Američané považují město Mardžáh a oblast Nad Alí za poslední útočiště talibanských povstalců v provincii Hílmand. Území má pro bojovníky strategický význam, ve velké míře se tu totiž pěstuje opium, z jehož prodeje Talibanci financují své akce. Obsazení Mardžáhu bude vůbec první operací, do které se nové americké posily zapojí.

Povstalci z britsko-afghánské ofenzivy zřejmě strach nemají a jsou připraveni k boji. „Víme, že připravují útok tisíců (vojáků), ale my se nebojíme. Ať přijdou, čeká je osud ostatních, které jsme již poslali do pekla,“ prohlásil v telefonickém rozhovoru pro agenturu Reuters talibanský velitel Karí Fazludín.

McChrystal: Kdo se bojí, ať uteče

Spojenci o chystané ofenzivě informovali předem záměrně. Je to součástí strategie velitele vojsk NATO v Afghánistánu Stanleye McChrystala. Informace totiž mají zajistit bezpečnost civilistům a umožnit méně bojovným členům Talibanu, aby oblast opustili. Nové akce britských a afghánských vojáků z posledních dní jsou podle velení armády součástí přípravných operací, jež probíhají již několik týdnů. Výsledkem veškerých manévrů bude rozsáhlá ofenziva Moškarak.

Město Mardžáh leží poblíž linie oddělující severní část provincie, která je pod kontrolou zhruba 10 000 britských vojáků, od jižní části, kde je rozmístěno okolo 15 000 amerických vojáků, většinou čerstvých posil z konce loňského roku. Celková bezpečnostní situace v Afghánistánu je nejhorší od zahájení invaze vojáků Spojených států v roce 2001. Za rok 2009 se Talibancům podařilo zabít 520 zahraničních vojáků, což je téměř dvojnásobný počet oproti roku 2008.

Bojovník Talibanu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24