Sergej Lavrov v Mnichově hřímal proti rozšiřování NATO směrem k Rusku

Mnichov (Německo) - Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se na mnichovské bezpečnostní konferenci znovu ohradil proti rozšiřování NATO směrem k ruským hranicím a plánovanému umístění amerických raket Patriot v Polsku. Nerozumí prý argumentu Severoatlantické aliance, že to má být i kvůli bezpečnosti Ruska. „Nerozumím tomu, když říkají, že NATO u ruských hranic posílí naši bezpečnost,“ odmítl nepřímo úvahy o rozšíření aliance o Ukrajinu a Gruzii, které Moskva tradičně považuje za sféru svého zájmu.

„Nevím, jak mohou vojenské základny v Rumunsku a Bulharsku pomoct naší bezpečnosti,“ tázal se šéf ruské diplomacie. „Teď budou patrioty v Polsku. Posílí naši bezpečnost 60 kilometrů od našich hranic?“ dodal kriticky Lavrov.

Umístění amerických raket Patriot v Polsku vyplývá ještě z dohod Varšavy a předchozí americké administrativy George Bushe o vybudování základny s obrannými střelami na polském území jako součásti amerického protiraketového deštníku v Evropě. Jeho prvkem měla být i radarová stanice v Česku. Současný americký prezident Barack Obama však od plánů svého předchůdce loni ustoupil a představil novou raketovou strategii proti hrozbě útoku z Íránu spočívající na mobilních střelách. 

Video Druhý den mnichovské konference
video

Druhý den mnichovské konference

Nová ruská doktrína neodráží realitu, řekl Rasmussen

Ruský prezident Dmitrij Medveděv v pátek podepsal novou vojenskou doktrínu, která označuje za jedny z hlavních hrozeb bezpečnosti Ruska právě rozšiřování Severoatlantické aliance a budování strategické protiraketové obrany. Dokument, který Kreml zveřejnil na své internetové stránce, počítá i s možností udeřit jadernými zbraněmi jako první.

„Musím říci, že tato nová ruská doktrína neodráží realitu a jde proti snahám zlepšit vztahy mezi NATO a Moskvou. … NATO není nepřítel Ruska,“ reagoval na zveřejnění dokumentu i dnešní Lavrovova slova generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Obavy z nové vojenské doktríny Moskvy se dnes na mnichovské konferenci snažil rozptýlit ruský vicepremiér a bývalý dlouholetý ministr obrany Sergej Ivanov. Zdůraznil, že v dokumentu jasně stojí, že jeho země „může použít“ jaderný úder pouze tehdy, pokud bude existovat nebezpečí nukleárního útoku a bezpečnost Ruska bude ohrožena. Za jiných okolností prý ne.

Íránský jaderný program je největší hrozbou, tvrdí americký generál

Poradce amerického prezidenta Baracka Obamy generál James Jones dnes na konferenci prohlásil, že v současnosti je největší hrozbou globální bezpečnosti íránský jaderný program. Teherán si podle něj musí vybrat mezi dohodou s mezinárodním společenstvím nebo novými sankcemi a další izolací.

„Nevidím v současnosti větší hrozbu pro kolektivní bezpečnost než íránský program,“ zdůraznil Jones. USA jsou podle něho přesto stále připraveny s Íránem jednat. „Teherán ale musí dostát své odpovědnosti nebo čelit širším sankcím a větší mezinárodní izolaci,“ varoval americký generál.

Írán musí dokázat, že jeho jaderný program má mírové účely

Írán tento týden naznačil ochotu přistoupit na návrh mezinárodního společenství a nechat svůj uran obohacovat v zahraničí. Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle je však k posledním vyjádřením představitelů islámské republiky skeptický. Při své páteční schůzce s Mottakím prý nezaznamenal žádnou změnu postoje Teheránu. Dnes ho proto na mnichovské konferenci znovu vyzval, aby dokázal, že cíle jeho jaderného programu jsou mírové a jejich účelem není vývoj nukleární zbraně, jak se obává Západ.

V Mnichově se ale nebude jen diskutovat, sjelo se tam také asi 5 000 levicových aktivistů a odpůrců NATO, kteří chtějí dnes v centru města protestovat proti politice Severoatlantické aliance a německé vojenské přítomnosti v Afghánistánu. Na bezpečnost v Mnichově již od pátku dohlíží na 3 700 policistů.