BAE platil za zajištění dodávek gripenů v ČR a Maďarsku

Londýn – Britský zbrojařský systém BAE Systems prý zaplatil prostředníkovi až 570 milionů korun za zajištění dodávek letounů Jas-39 Gripen do Česka a Maďarska. Vyplývá to z žaloby, kterou na BAE podalo americké ministerstvo spravedlnosti. Největší evropský zbrojařský systém vinu přiznává a v rámci mimosoudní dohody zaplatí Spojeným státům a Velké Británii přes 8,5 miliardy korun.

Britský zbrojařský koncern BAE Systems zaplatil nejmenovanému prostředníkovi až 19 milionů liber (nyní 570 milionů korun) na zajištění dodávek letounů Jas-39 Gripen do České republiky a Maďarska. Uvádějí to dnes britské listy s odvoláním na žalobu, kterou podalo v pátek americké ministerstvo spravedlnosti na BAE.

Podle The Daily Telegraph americké ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že BAE v České republice a Maďarsku zaplatila nejmenovanému agentovi 19 milionů liber na zajištění dodávek gripenů. Podle Financial Times se v materiálu amerického ministerstva hovoří jen o „osobě A“. BAE také využívalo ve snaze tyto platby utajit offshore společnosti a fiktivní firmy, tvrdí The Daily Telegraph.

Miliony za výhodnější pozici pro BAE

Švédsko zastavilo šetření švédské zbrojovky Saab AB, která gripeny vyrábí, loni v červnu. BAE má ve švédské společnosti 21procentní podíl. Americké ministerstvo se také ve svém podání zabývá platbami až 24 milionů dolarů (460 milionů korun) nejmenovaným saúdským představitelům za miliardové dodávky letadel Hawk a Tornado. V americké žalobě se nemluví o korupci, ale o tom, že koncern platil prostředníkům přesto, že bylo vysoce pravděpodobné, že budou použity k tomu, aby při výběrových řízeních zvýhodnily BAE. Britský koncern také nařčení z korupce odmítá.

Pokuta, kterou BAE zaplatí Británii a která vyplývá z dohody s britským protikorupčním úřadem SFO, se týká jen obchodů v Tanzanii. SFO také v pátek stáhla obvinění rakouského obchodníka Alfonse Mensdorffa-Pouillyho kvůli údajné korupci BAE v ČR, Maďarsku a Rakousku.