Záchranáři našli černou skříňku z havarovaného etiopského letadla

Bejrút - Libanonský pátrací tým našel jednu ze dvou skříněk se záznamem letu etiopského letadla, které se zřítilo 25. ledna. Boeing 737 spadl do Středozemního moře krátce po startu v Bejrútu. Všech 90 lidí na palubě zemřelo. Záchranáři vyzvedli z vody zadní křídla letadla a kokpit. Skříňku prozkoumá vyšetřovací tým.

Letadlo společnosti Ethiopian Airlines mířilo do Addis Abeby. V době jeho startu panovala nad Bejrútem prudká bouře, ale jen ta podle odborníků nemohla být příčinou katastrofy. Zatím je jisté, že pilot startoval příliš rychle a neuposlechl pokynů řídicí věže, aby změnil směr a vyhnul se bouřkovým mrakům. Libanonské úřady ale zatím vinu pilotovi nepřisuzují.

Právě záznamy z černé skříňky by měly poskytnout informace o tom, co se na palubě až do havárie dělo. Skříňku dostanou členové technického vyšetřovacího týmu, v němž jsou kromě Libanonců také Etiopané a zástupci firmy Boeing.

Z moře byly zatím vytaženy ostatky jen 15 cestujících, po ostatních a také po vraku letadla pátrají mezinárodní záchranné týmy včetně lodě amerického námořnictva. V minulých 24 hodinách vynesly z vody zadní křídla letadla a kokpit.

Pád etiopského letadla
Zdroj: ČTK
Autor: ČTK