Rumunsko zasypal sníh, v Alpách laviny

Bukurešť/Vídeň - Velké části Rumunska zasáhla sněhová bouře a řada lokalit zůstala odříznuta od světa. Hlavní tah v Bukurešti je uzavřen, stejně jako 150 dalších silnic. Záchranáři vysvobodili 160 lidí z aut, která vánice zastavila na silnicích. Přestala jezdit většina vlaků, několik vesnic je bez proudu. Úřady zrušily na dnešek školní vyučování, podle meteorologů by se situace měla zlepšit až v úterý.

Stejná tlaková níže zasáhla také Maďarsko, kde způsobila obdobné problémy. Na severovýchodě země zůstalo závějemi odříznuto šest vesnic, po celé zemi je mnoho silnic i železničních tratí nesjízdných. Většina vlakových spojů má zpoždění.

V Alpách riziko lavin

Náledí v Německu si vyžádalo řadu zranění. V Rakousku zabila lavina 39letého běžkaře, v Korutanech byla ze závalu vyproštěna další oběť - 28letý muž. Od začátku února je to již 11. oběť lavin v alpské republice. Další desítka osob utrpěla v lavinách zranění, z toho tři těžké.

Riziko lavin v Alpách se v posledních dnech zvýšilo, dnes byl dosud platný třetí stupeň nebezpečí v některých regionech zvýšen na čtvrtý z pětistupňové škály. S rychlým zlepšením situace se v nejbližších dnech nepočítá. V Itálii v lavinách zahynuli nejméně čtyři lidé, naproti tomu ve Švýcarsku přežil lyžař pod lavinou 17 hodin.

Sběhová kalamita v Rumunsku
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24