Studenti díky novému oboru zatočí s kyberpiráty

Praha - Vůbec jako první v Evropě budou mít studenti v Česku možnost specializovat se na počítačovou bezpečnost. Nový obor, za jehož vznikem je rostoucí potřeba ochránit internet před kybernetickými útoky, stojí pražské ČVUT. Studium začne už na podzim tohoto roku. Internetoví útočníci dokážou ukrást číslo kreditní karty, přístupový kód k účtům nebo třeba napadnout webovou stránku, a to stále dokonalejšími způsoby. „Tato skupina už začíná být velice dobře organizovaná,“ říká internetový odborník Ondřej Filip. I to je jedním z důvodů, proč specializovaný bezpečnostní obor vzniká.

„Nebudou se tam učit pouze technologické a inženýrské záležitosti, ale samozřejmou součástí je studium sociologie, psychologie, právních aspektů bezpečnosti a podobně,“ přibližuje Václav Jirovský z ČVUT.

Z absolventů můžou být bezpečnostní analytici nebo manažeři, ale třeba i pracovníci speciálních jednotek zaměřených na boj proti počítačové kriminalitě. Na specializovaný magisterský obor Bezpečnost informačních a telekomunikačních systémů se zájemci můžou hlásit až do konce března. První absolventi by mohli školu opustit v roce 2012.

Video Reportáž Terezy Kručinské
video

Reportáž Terezy Kručinské

Mohli by pracovat třeba i pro národní koordinační pracoviště pro internetovou bezpečnost, které ale zatím pořád nefunguje. Kvůli jeho zřízení vznikl na začátku února na ministerstvu vnitra nový odbor kybernetické bezpečnosti.

Podle mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky se právě připravuje materiál, který bude později předložen bezpečnostní radě státu a poté vládě. Ta pak má rozhodnout, kdy zastřešující pracoviště vznikne.

Klávesnice
Klávesnice