Izrael nařídil propustit aktivistky zadržené na palestinském území

Ramalláh - Izraelský Nejvyšší soud nařídil propustit dvě zahraniční propalestinské aktivistky, které izraelští vojáci včera zatkli v Ramalláhu na Západním břehu. Měly být deportovány. Soud uvedl, že zatčení cizinek mimo území Izraele bylo nezákonné. Obě byly z organizace Mezinárodní hnutí solidarity - stejně jako Češka Eva Nováková, kterou Izraelci stejným způsobem zatkli v Ramalláhu před měsícem a vyhostili ji. Organizace tvrdí, že Izrael chce zatýkáním aktivistů oslabit několikatýdenní protesty proti zdi, kterou staví kolem Západního břehu.

Izraelský Nejvyšší soud rozhodl o propuštění dvou aktivistek, které byly v neděli zatčeny na palestinském území. Ještě včera přitom izraelská vláda tvrdila, že obě ženy se zapojily do ilegální činnosti, která narušovala izraelské bezpečnostní operace. 

Mluvčí palestinské vlády včera prohlásil, že zatčení Španělsky Ariadny Jove Martiové a Australky Bridgette Chappellové v Ramalláhu ohrožuje mír na Západní břehu. 

K podobnému incidentu došlo i v polovině ledna, kdy na Západním břehu Jordánu zadrželi izraelští vojáci Češku Evu Novákovou, která byla mediální koordinátorkou Mezinárodního hnutí solidarity (ISM). Nováková byla následující den vyhoštěna.

Hnutí ISM bylo založeno v roce 2001, podporuje boj proti okupaci palestinských území. Podle izraelské strany Nováková zneužila svoje postavení turistky a podílela se i na násilných akcích proti Izraeli.