Tymošenková neuznává výsledky prezidentských voleb

Kyjev - Julia Tymošenková, poražená v ukrajinských prezidentských volbách, neuznává výsledky hlasování. Parlamentní frakce Bloku Julie Tymošenkové prohlásila, že nedělní volby byly poznamenány rozsáhlými podvody. Tymošenková proto napadne výsledky u soudu. Janukovyč dnes obvinění Tymošenkové odmítl. Ukrajinské volební komisi zbývá ještě dopočítat asi půl procenta hlasů. Pozorovatelé OBSE volby označili za demokratické, transparentní a čestné.

Jako vítěze voleb potvrdila volební komise Viktora Janukovyče. Výsledky jsou prý těsné, ale přesto jednoznačné. A pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě nešetřili chválou, volby označili za kvalifikované, transparentní a čestné.

Poražená kandidátka, dosavadní premiérka Julia Tymošenková, ale zatím svoji prohru neuznala. Podle deníku Ukrajinská pravda Tymošenková na uzavřeném jednání politického štábu dokonce prohlásila, že legitimitu Janukovyčova vítězství neuzná nikdy. Žádné oficiální vyjádření ale zatím nevydala. Někteří členové jejího bloku přitom Tymošenkovou vyzývají, aby se s porážkou smířila a odešla do opozice.

Video Reportáž Jakuba Nettla
video

Reportáž Jakuba Nettla

Reportáž Jakuba Nettla

9.2.2010, UD

Tymošenková nechce uznat volební výsledky

Telefonát Ondřeje Soukupa

„Volební den ukázal cynické porušení ukrajinských zákonů ze strany Janukovyčova týmu, nátlak na voliče a široký arzenál falšování, jehož se dopustila Strana regionů. Proto Blok oznamuje, že bude u soudu hájit své právo a právo našich občanů na čestné a transparentní volby,“ řekl jeden z poslanců Bloku Julie Tymošenkové. Ta už pověřila právníky, aby vypracovali soudní žalobu na neregulérnost voleb.

Joao Soares, volební pozorovatel:

„Volební den proběhl řádně a klidně. Naši pozorovatelé hodnotili hlasování a sčítání lístků nesmírně pozitivně. Transparentnost voleb byla o to větší, že proběhly za přítomnosti jak mezinárodních, tak domácích pozorovatelů.“


Ve hře by se tak mohlo objevit i další kolo voleb, ale prosadit ho bude obtížné. Komise zatím nedostala žádné stížnosti ani informace o podvodech, které by zpochybnily průběh hlasování.

Výzvu k přepočítání hlasů dnes odmítla i vítězná Janukovyčova Strana regionů. „Žádné třetí kolo nebude,“ řekl v parlamentu předseda stranické politické rady Mykola Azarov. „Jen by nás zavleklo do války, jež není nutná,“ dodal.

K ukrajinským volbám se dnes poprvé také vyjádřil Kreml. Ruský prezident Dmitrij Medveděv dnes poblahopřál Viktoru Janukovyčovi k vítězství. Ukrajina s prezidentem Janukovyčem se nejspíš bude orientovat víc na Moskvu. Už během volební kampaně vyzval k zavedení ruštiny jako státního jazyka spolu s ukrajinštinou. Podporuje také dohodu s Moskvou o ruské námořní základně v Sevastopolu a působení ruské pravoslavné církve na Ukrajině.