Národní hrdost bude ve Francii určena befélem

Paříž - Francie zahajuje novou kampaň, která má v lidech probudit národní hrdost a zvýraznit vztah občanů k republikánským hodnotám. Po třech měsících intenzivní celonárodní debaty se vláda rozhodla přijmout opatření na posílení patriotismu. Noví imigranti tak třeba budou muset podepsat deklaraci o vyznávání republikánských hodnot. Podle kritiků to ale jen posílí protimuslimské nálady a rasismus.

Francouzské vlajky by měly v brzké době viset nad vchody všech státních škol a školáci budou muset zpívat státní hymnu. Kromě toho bude v každé třídě povinně umístěna deklarace lidských a občanských práv z roku 1789, kterou sepsali organizátoři Francouzské revoluce. Dětem se od první třídy základní školy budou brzy rozdávat jakési občanské knížky, které je mají informovat mimo jiné o státních symbolech a významných výročích.

Přistěhovalci žádající o francouzské občanství či o povolení k dlouhodobému pobytu budou přísněji zkoušeni ze znalostí francouzštiny a budou muset podepsat chartu práv a povinností, které mají v zemi dodržovat. Zároveň budou muset navštěvovat kurzy francouzštiny a lekce o rovnosti pohlaví.

Video Reportáž Petra Zavadila
video

Reportáž Petra Zavadila

Podle opozice to ale jen přilévá olej do ohně; vláda se brání, že chce zabránit tomu, aby se do země dostali radikálové. Miliony převážně muslimských imigrantů sledují vládní boj o republikánské hodnoty se znepokojením. Minulý týden premiér François Fillon odmítl podepsat občanství muži s tím, že nutí svou ženu nosit závoj. Krátce předtím doporučila parlamentní komise naprostý zákaz takzvané burky.

Debatu o národní identitě rozpoutal před čtyřmi měsíci ministr pro přistěhovalectví Eric Besson. Původně ji zaštítil prezident Nicolas Sarkozy. Jenže podle řady Francouzů byla k ničemu a on od ní teď dává ruce pryč. Místo původně plánované velkolepé akce, na jaké si Sarkozy potrpí, se konala jen tisková konference premiéra. Ten hodlá v boji za republikánské hodnoty pokračovat a ustavil zvláštní komisi, která se o to má postarat.