V Chile představena nová vláda

Santiago de Chile - Chilský prezident Sebastian Piňera představil v úterý, měsíc po svém nástupu do funkce, vládu „odborníků“, v níž jsou silně zastoupeni ekonomové a nezávislí. Je v ní i bývalý poradce z dob diktatury, ale také zástupce levého středu, příští opozice.

Ministrem zahraničí se stal třiapadesátiletý úspěšný podnikatel a spoluředitel řetězce velkých obchodů Alfredo Moreno. Do funkce byl jmenován navzdory tomu, že nemá žádné diplomatické zkušenosti. Nový šéf diplomacie řekl, že bude klást důraz na Latinskou Ameriku a země sousedící s Chile.

Ministrem hospodářství se stal padesátiletý Felipe Larrain, ekonom, absolvent Harvardské univerzity, bývalý konzultant Světové banky, Mezinárodního měnového fondu a Meziamerické rozvojové banky. Larrain označil za důležité cíle najít kapacity růstu a vytváření pracovních míst. Po téměř desetiletí solidního růstu zaznamenala loni Chile pokles a nezaměstnanost vyskočila o dva body na 9,7 procenta, i když perspektivy pro letošní rok naznačují pětiprocentní růst.

Podle předpokladů se do Piňerova týmu dostal Joaquín Lavin, ekonom a bývalý novinář, ale hlavně šéf ultrakonzervativního pravicového Nezávislého demokratického svazu (UDI) a bývalý poradce posledního ministra hospodářství za režimu Augusta Pinocheta (1973-90). Tento šestapadesátiletý člen vlivné katolické organizace Opus Dei bude ministrem školství. Ministrem obrany se stal Jaime Ravinet, bývalý ministr levicových vlád, který ale kvůli vstupu do nového kabinetu musel opustit svoji křesťanskodemokratickou stranu.

Prezident Piňera k nově zvolené vládě:

„Nenechám vás ani na chvíli vydechnout.“

Šedesátiletý podnikatel a miliardář Piňera byl zvolen prezidentem v druhém kole voleb 17. ledna. Piňerovo vítězství ukončilo v Chile vládu levicových politiků, kteří zemi vedli od ukončení diktatury Augusta Pinocheta v roce 1990. Piňera, který bude do úřadu uveden 11. března, označil vládu za tým talentovaných, univerzitně vzdělaných lidí a skutečných profesionálů. Slíbil jim, že je nenechá ani chvíli vydechnout.

Felipe Larrain
Felipe Larrain