Dočká se Baltské moře lepšího zacházení?

Helsinki - Zástupci pobaltských zemí se dnes na konferenci v Helsinkách dohodli, že budou bojovat proti znečišťování Baltského moře. Vrcholní představitelé, zástupci průmyslu, ale i nevládních organizací projednávali 140 návrhů na opatření proti znečištění, nakonec se ale na konkrétním postupu nedohodli. Vody Baltu jsou znečištěné hlavně odpady z těžkého průmyslu a hnojivy ze zemědělství. Problémy navíc působí i nadměrný rybolov a intenzivní lodní doprava.

„Je to moře, které je znečištěné dlouhodobě a významně nebezpečnými látkami,“ připustil dnes ve Studiu ČT24 Vladimír Kočí z Ústavu chemie ochrany prostředí z Vysoké školy chemicko-technologické. Podle odborníků je hlavní hrozbou Baltu znečištění chemickými látkami, a to jak z odpadů, tak i od zemědělců a z intenzivní námořní dopravy, která tu probíhá. V Baltu proto pomalu mizí život.

Podle odhadů je navíc v moři z dob druhé světové a studené války asi 40 tisíc tun chemického vojenského materiálu. Většinou jsou to jedovaté plyny a zápalné bomby, které za druhé světové války po útocích na německá města shodilo do vody britské letectvo.

Video Reportáž Jakuba Nettla
video

Reportáž Jakuba Nettla

Reportáž Jakuba Nettla

Události - 10. 2. 2010

Telefonát Tomáše Sniegoňe

Studio ČT24 o znečištění Baltu

Zástupci pobaltských zemí přijeli do Helsinek celkem se 140 návrhy, jak znečištění zamezit. Nakonec se ale k žádné společné strategii nezavázali. Jednotlivé země tak budou zatím postupovat v boji za čistší Balt samy.

Vladimír Kočí, VŠCHT:

„Baltské moře je větší rybník a ono z toho rybníka skoro nic nevytéká a voda je uzavřená. Průliv do Severního moře je velmi úzký a výměna vody v Baltském moři se odhaduje na třicet let. Kdybychom dneska zastavili veškeré přísuny znečištění do moře, tak by se to nejdřív za třicet let mohlo začít zlepšovat.“

Ruský premiér Vladimir Putin například v Helsinkách přislíbil, že Rusko dostaví čističku vody pro Kaliningrad. Dosud 400 tisíc obyvatel Kaliningradu vypouštělo veškeré odpadní vody do Baltu. Čistička byla předmětem sporu patnáct let. Putin se zavazuje, že projekt bude obnoven a zdárně dokončen.

Zároveň se ale Putin zastával výstavby plynovodu, který povede z Ruska do Německa. Ročně by plynovodem, s jehož výstavbou se začne na konci roku a má být dokončen v roce 2012, mělo projít až 55 bilionů metrů krychlových.

„Tak rozsáhlé a nákladné studie dopadu plynovodu na životní prostředí nebyly v dějinách Baltského moře udělány. Věřím, že Nord Stream bude zcela bezpečný,“ přesvědčoval dnes v Helsinkách Putin. Ekologické organizace se ale obávají, že stavba plynovodu moři ještě přitíží.

Znečištění Baltského moře
Znečištění Baltského moře
Více fotek
  • Znečištění Baltského moře autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1419/141862.jpg
  • Doprava na Baltu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1420/141925.jpg
  • Baltské moře autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1419/141864.jpg