USA rozšířily sankce proti Íránu

Washington – USA dnes oznámily další zpřísnění sankcí vůči Íránu. Jde o reakci na úterní oznámení Teheránu, že začal obohacovat uran na 20 procent, což je v rozporu s rezolucemi OSN. Americký prezident Barack Obama obvinil Írán, že pokračuje ve svém jaderném programu, na jehož konci je výroba nukleárních zbraní. Nové sankce se týkají především společností s vazbou na islámské Revoluční gardy, které jsou elitními jednotkami íránského režimu.

Americké ministerstvo financí upřesnilo, že rozšířilo stávající sankce proti Revolučním gardám, jejich stavební firmě Chátam al-Anbíja a čtyřem jejím dceřiným společnostem. Opatření zakazuje americkou spolupráci s těmito firmami a má zmrazit veškerý jejich majetek pod americkou jurisdikcí. Ministerstvo vysvětlilo, že postižené společnosti se podílejí na výstavbě silnic, dálnic, tunelů, ropovodů a vodních projektů, přičemž jejich zisk pomáhá podporovat íránské jaderné a raketové programy a terorismus.

Washington také prosazuje nové sankce proti Teheránu v Radě bezpečnosti OSN. I Rusko, tradiční spojenec Íránu, připustilo v dané situaci možnost dalších sankcí. Z pěti stálých členů Rady bezpečnosti s právem veta tak proti tomuto kroku stojí nyní nejspíš jen Čína. Zbylí členové Francie a Británie se pro další sankce vyjádřily již dříve.