Vláda Tymošenkové dobrovolně neodstoupí

Kyjev - Poradce ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové dnes prohlásil, že její vláda dobrovolně neodstoupí. Tymošenková těsně prohrála v nedělních prezidentských volbách s opozičním vůdcem Viktorem Janukovyčem. Janukovyč ve středu Tymošenkovou vyzval, aby uznala porážku a odešla z premiérské funkce. „Vláda nehodlá dobrovolně rezignovat,“ řekl dnes první náměstek Tymošenkové Oleksandr Turchynov.

Janukovyč ve středu svou soupeřku z prezidentských voleb vyzval, aby uznala porážku. Janukovyčova Strana regionů již také údajně zahájila jednání s frakcemi ukrajinského parlamentu, aby získala parlamentní většinu nutnou pro vytvoření nového kabinetu.

Volební štáb Tymošenkové, která si ve volbách připsala o 3,48 procenta hlasů méně než Janukovyč, se nechce s výsledkem hlasování smířit a ve středu žádal přepočítání hlasů v 900 volebních okrscích.

Tymošenková se dnes poprvé od nedělního hlasování objevila na veřejnosti, když předsedala zasedání ukrajinské vlády. Poprvé od voleb také přerušila své mlčení, přičemž obvinila Janukovyčovu Stranu regionů ze lživých slibů v předvolební kampani.

Premiérka se tak vyjádřila v souvislosti se středečním hlasováním poslanců o zvýšení minimální mzdy a penze. „Janukovyč a jeho frakce dali vlastnímu návrhu zákona jen dva hlasy,“ řekla premiérka. „Nyní je zřejmé, že nikdo v Janukovyčově týmu nemá v úmyslu zvyšovat sociální úroveň. Šlo jen o volební strategii a teď jejich klamání vychází najevo,“ dodala s tím, že voliči by to měli vzít v úvahu při zvažování svých politických preferencí.

Janukovyčovi blahopřáli Sarkozy a Obama

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy dnes jako jeden z prvních světových státníků blahopřál Janukovyčovi ke zvolení. Hned po nedělních volbách tak už učinil ruský prezident Dmitrij Medveděv. Po Sarkozym Janukovyčovi ke zvolení blahopřála i Evropská unie a americký prezident Barack Obama. Sarkozy v dopise Janukovyčovi napsal, že „ukrajinský lid si vybral při svobodných, pluralitních a demokratických“ volbách. „Je to vítězství demokracie na Ukrajině a model pro celý region,“ uvedl Sarkozy. „Francie bude na vaší straně a bude usilovat o posilování a prohlubování bilaterálních vztahů s vaší zemí, jak politických, ekonomických, tak kulturních,“ ujistil Sarkozy Janukovyče.

Výsledky druhého kola ukrajinských prezidentských voleb
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24