Viva Mandela! S jeho propuštěním přišla svoboda

Kapské Město – Ve věznici nedaleko Kapského města v Jihoafrické republice si dnes tisíce lidí připomínaly 20. výročí propuštění legendárního bojovníka proti apartheidu Nelsona Mandely. První jihoafrický černošský prezident strávil za mřížemi celkem 27 let. Nelson Mandela se vzpomínkové akce ve věznici Victora Verstera nezúčastnil, večer si ale vyslechl v parlamentu projev prezidenta Jacoba Zumy.

Propuštění pozdějšího prvního prezidenta Jihoafrické republiky Nelsona Mandely z vězení si dnes na místě připomněli kromě tisíců lidí i Mandelovi bývalí spolupracovníci, kteří byli jeho pochodu ke svobodě 11. února 1990 přítomni. „Věděli jsme, že jeho svoboda znamená, že přišla také ta naše,“ prohlásil Mandelův spolupracovník Cyril Ramaphos.

Jihoafrický parlament vzdal Mandelovi hold

Bývalý prezident, který je považován za otce národa a kterému v JAR říkají Tata, přišel večer do parlamentu v doprovodu své třetí manželky Graçy Machelové. Zuma v projevu připomněl nadcházející mistrovství světa ve fotbale, které bude prvním na africkém kontinentu, a zdůraznil, že za něj země vděčí i Mandelově boji za svobodu. „Můžeme tedy říct, že fotbalový šampionát bude velký svátek, který se uskuteční na vaši počest,“ řekl Zuma.

Mandela si proslov vyslechl z galerie pro návštěvníky. Mezi pozvanými byl také poslední bělošský prezident JAR Frederik De Klerk, s nímž Mandela dojednal mírový přechod k demokracii, dále první prezident nezávislé Zambie Kenneth Kaunda a několik veteránů politického boje proti apartheidu.

Mandela strávil ve vězení 27 let

Mandela byl v roce 1964 za údajnou velezradu a sabotáž odsouzen na doživotí. Na svobodu se dostal až po 27 letech. 11. února 1990 ho tehdejší jihoafrický prezident Frederik de Klerk pod silným mezinárodním tlakem propustil a zrušil také zákaz strany Afrického národního kongresu (ANC), jejíž byl Mandela členem. O čtyři roky později se stal Mandela prezidentem.

Mandela byl prezidentem do roku 1999. Na rozdíl od jiných afrických vůdců, kteří se násilně i prostřednictvím úplatků drží u moci, o obnovení prezidentského mandátu neusiloval a z veřejného života se postupně stáhl.