Čína žádá bezodkladné zrušení schůzky Obamy s dalajlamou

Peking - Čína dnes opět vyzvala Spojené státy, aby „bezodkladně zrušily“ připravovanou schůzku Baracka Obamy s tibetským dalajlamou plánovanou na 18. února. Podle Pekingu by to výrazně zhoršilo vztahy mezi oběma zeměmi. Oznámila to agentura Nová Čína s odvoláním na mluvčího ministerstva zahraničí. Americký prezident měl možnost se s dalajlamou setkat již loni, ale neučinil tak, neboť si před svou cestou do Číny nechtěl zkazit vztahy s tamními představiteli.

Mluvčí Ma Čao-sü podle agentury řekl, že jeho země je důrazně jak proti cestě dalajlamy do Spojených států, tak i proti jeho setkání s americkými představiteli. Čína opakovaně dalajlamu označuje za nebezpečného separatistu, který podněcuje nepokoje v Tibetu.

„Vyzýváme americkou stranu, aby si plně uvědomila velkou citlivost otázek spojených s Tibetem, aby dostála svým závazkům ohledně uznání Tibetu jako součásti Číny a postavila se proti takzvané tibetské nezávislosti“, řekl Ma. Spojené státy by podle něj měly schůzku zrušit, aby „nezpůsobily čínsko-americkým vztahům další škody“.

Setkání Obamy s dalajlamou se má uskutečnit v Bílém domě   

Termín schůzky Baracka Obamy s dalajlamou oznámil ve čtvrtek prezidentův mluvčí Robert Gibbs. „18. února se prezident setká s Jeho Svatostí dalajlamou. Setkání se uskuteční v Bílém domě. Dalajlama je vedoucí církevní činitel respektovaný v celém světě, je to mluvčí práv Tibeťanů,“ řekl Gibbs novinářům.

Dalajlama naposled navštívil Spojené státy loni v říjnu, zhruba měsíc před oficiální návštěvou Baracka Obamy v Číně. Tehdy ho prezident nepřijal, čímž si vysloužil tvrdou kritiku části americké politické scény.