Francie navrhuje vyčkat se sankcemi proti Íránu do souhlasu Číny

New York - Francouzský velvyslanec při OSN Gérard Araud na přednášce na Kolumbijské univerzitě v New Yorku naznačil, že by mezinárodní společenství mělo s protiíránskými sankcemi počkat na čínský souhlas. „Je zcela zásadní spolupracovat s Čínou, i kdyby to znamenalo chvíli počkat,“ řekl dnes francouzský diplomat. Zároveň Araud odmítl poskytnout jakékoli detaily z průběhu čtvrtého kola jednání OSN o protiíránských sankcích, jehož se kromě Francie účastní zástupci Spojených států, Británie, Německa, Ruska a Číny.

Zatímco všichni západní spojenci Washingtonu a v poslední době i Rusko s návrhem na nové sankce souhlasí, Čína se k nim stále staví odmítavě. Peking udržuje s Teheránem těsné hospodářské vztahy, dováží z Íránu ropu a má v zemi značné investice.

Araud připomněl, že Rusko a Čína podporovaly tři předešlé sankční rezoluce a mají zájem držet pod kontrolou íránský jaderný program. „Čínu bych neházel přes palubu,“ řekl francouzský diplomat.

Na dotaz co by se stalo, kdyby Írán nakonec opravdu začal vyrábět jadernou zbraň, Araud naznačil, že by mohly přijít ke slovu izraelské zbraně. „Neúspěch by byl extrémně závažný. Vzniklo by nebezpečí vojenské konfrontace,“ řekl a dodal, že závody v jaderném zbrojení na Blízkém východě by znamenaly konec smlouvy o nešíření jaderných zbraní.