Volební kampaň v Iráku začíná v napjaté atmosféře

Bagdád - V Iráku začíná volební kampaň pro parlamentní volby naplánované na 7. března. Už tři týdny před hlasováním je ale atmosféra v zemi napjatá. Do ulic vyrážejí tisíce lidí. V poutním městě Karbalá protestovaly davy šíitů proti přívržencům strany Baas, s níž se kdysi dostal k moci diktátor Saddám Husajn. Kvůli vazbám na bývalý Husajnův režim odvolací soud definitivně zamítl kandidaturu dvou předních sunnitských politiků. Někteří sunnité hrozí bojkotem voleb, pokud nebudou vyřazení kandidáti k volbám připuštěni.

Vládní výbor pro spravedlnost vyřadil v lednu sporných 500 kandidátů pro podezření, že jsou spojeni s bývalou vládní stranou Baas. Odvolací soud je ale na listiny vrátil zpět s tím, že právo zúčastnit se voleb mají všichni a že případy, na něž poukázal vládní výbor, prozkoumá až po volbách. Premiér Núrí Málikí byl ale toho názoru, že odklad odvolacího řízení ohrozí demokracii v Iráku, jelikož se tak k moci možná dostanou znovu baasisté. Soudci se nato Málikímu zavázali, že odvolací řízení ukončí před zahájením kampaně. Ta oficiálně začíná v pátek, už nyní ale visí po celé zemi volební plakáty a ozývají se protesty.

S bývalým režimem jsou spojováni hlavně menšinoví sunnité, kteří chápou lednový zásah do listin kandidátů jako snahu předem vyřadit sunnity z rozhodování.