Výročí bombardování Drážďan si připomenou tisíce neonacistů – i z Česka

Drážďany – Na osm tisícovek sympatizantů extrémní pravice by mělo dnes dorazit do Drážďan na tradiční demonstraci k výročí bombardování města, při němž v roce 1945 zahynulo 25 tisíc lidí. Půjde o největší podobný pochod v Evropě, proti němu bude manifestovat na 30 tisíc odpůrců neonacistů. Na pořádek v ulicích bude dohlížet kolem osmi tisíc policistů. Cestu do saské metropole otevřel neonacistům správní soud v Budyšíně, který ve čtvrtek zrušil zákaz pochodu vydaný městem. Manifestace neonacistů by měla začít ve 12:00 a skončit po pěti hodinách.

Pětašedesáté výročí bombardování Drážďan se chystají podpořit i stovky českých neonacistů, česká policie proto bude hlídkovat v blízkosti hranic. Východoněmecká mládežnická organizace JLO (Junge Landsmannschaft Ostdeutschland), která dnešní akci pořádá, očekává i podporu svých příznivců z Rakouska, Slovenska, Francie a Španělska. Česká policie zpřísní v sobotu na příjezdových cestách směrem do Saska kontroly a pokusí se zabránit v cestě za hranice lidem, kteří u sebe budou mít zbraně nebo nepovolenou nacistickou symboliku. Přímo na německém území česká policie zasahovat nebude.

Proti neonacistům bude protestovat i ministr Kocáb

Video Reportáž Terezy Baldové a Roberta Maleckého
video

Reportáž Terezy Baldové a Roberta Maleckého

Do Drážďan by ale také mohlo přijet asi 2000 radikálních odpůrců pravice, kteří by si s neonacisty chtěli vyřídit účty. Spolek Drážďany bez nácků (Dresden nazifrei) vyhlásil na sobotní ráno „masovou občanskou neposlušnost“ v podobě blokády. Aktivisté chtějí zasednout neonacistům cestu a znemožnit jim projít městem. Nesouhlas s akcí krajní pravice chce v sobotu vyjádřit také radnice. Na 13:30 svolala pokojný protest ve formě lidského řetězu do centra města. Do lidského řetězu se plánuje zapojit také český ministr pro lidská práva a národnostní menšiny Michael Kocáb.

Václav Houfek z iniciativy V Ústí neonacisty nechceme sdělil, že mnozí členové se do Německa soukromě vypraví s transparenty. Uvedl, že tak německým kolegům oplácejí mimo jiné loňskou dubnovou návštěvu, kdy je přijeli podpořit do Ústí nad Labem proti neonacistům, kteří si zde připomínali nálety na město. Miroslav Brož z této iniciativy upřesnil, že blokáda bude poklidná a nenásilná. Bude probíhat tak, že lidé si sednou na zem a neonacisté nebudou moct projít

Martin Krsek, historik:

„Je to přímo pokus měnit dějiny podle svého pohledu, tedy ze zorného úhlu neonacisty.“

Němečtí neonacisti tradičně o spojeneckých náletech na Drážďany mluví jako o největším válečném zločinu druhé světové války. Organizátoři zdůvodňují každoroční pochod jako manifestaci, která má připomenout oběti spojeneckého náletu v noci z 13. na 14. února 1945. Loni se pochodu saskou metropolí zúčastnilo sedm tisíc stoupenců pravice.

Drážďany po bombardování v únoru 1945
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24