Kauza údajné korupce BAE opět míří před britské soudy

Londýn - Britské soudy se opět budou zabývat případem kolem údajných korupčních aktivit zbrojního koncernu BAE Systems. Na soud se chtějí obrátit dvě britské neziskové organizace. Ty v pátek varovaly britský protikorupční úřad SFO, že tak učiní, pokud nezruší mimosoudní dohodu s BAE Systems, která uzavřela vyšetřování týkající se i České republiky. Úřad podle dnešních Financial Times zrušení dohody vyloučil.

Na soudy se neziskové organizace Corner House a Campaign Against Arms Trade (CAAT, Kampaň proti obchodu se zbraněmi) neobrátí jen v případě, že úřad do dvou týdnů dohodu s BAE zruší. Obě skupiny již s částečným úspěchem tento postup použily před třemi lety, kdy protestovaly proti rozhodnutí SFO uzavřít vyšetřování údajné korupce kolem dodávek BAE do Saúdské Arábie.

Britský protikorupční úřad a americké ministerstvo spravedlnosti se dohodly s BAE na mimosoudním urovnání, které ukončí šest let trvající vyšetřování a v jehož rámci největší evropský zbrojařský koncern zaplatí pokutu - 30 milionů liber v Británii a 400 milionů dolarů v USA (celkem asi 8,65 miliardy korun). V Británii se dohoda týkala účetnických nesrovnalostí v obchodu s Tanzanií, v USA nepravdivých výroků týkajících se dodávek do Saúdské Arábie, ČR a Maďarska.

Neziskovkám se nelíbí vyloučení šetření korupce v JAR, ČR a Maďarsku

Neziskové organizace ale nejsou spokojeny mimo jiné s tím, že dohoda SFO s BAE se netýká šetření údajné korupce v JAR, ČR a Maďarsku. „Vyšetřování údajné korupce v nejméně třech zemích bylo zrušeno,“ uvedla mluvčí CAAT Kaye Stearmanová. V dopise protikorupčnímu úřadu pak uvádějí, že se dohoda netýká kontraktů BAE s JAR, ČR a Maďarskem, „i když byl dostatek důkazů pro obvinění z korupce“.

Mimosoudní dohoda podle obou organizací neodráží závažnost údajných přečinů BAE, včetně korupce. „Rozhodnutí SFO opět posílilo pověst Británie jako země, kde velkým společnostem projde korupce,“ uvedl Nicholas Hildyard z Corner House.

Pokud obě skupiny požádají o přezkoumání dohody, vyzvou soud současně k tomu, aby mimosoudní dohodu SFO s BAE Systems „zmrazil“.

Protikorupční úřad hodlá vést dialog

Britský protikorupční úřad bude pokračovat v naplňování mimosoudní dohody s BAE. Šéf protikorupčního úřadu Richard Alderman vyjádřil nad krokem obou organizací politování a uvedl, že je s nimi připraven jednat: „Dialog je lepší než soudní spor. Dveře zůstávají otevřeny.“

Již v roce 2007 požádaly Corner House a CAAT o přezkoumání rozhodnutí SFO zrušit vyšetřování podezřelých zbrojních dodávek BAE do Saúdské Arábie. Vrchní soud pak v dubnu 2008 skutečně došel k závěru, že SFO podlehl „očividným hrozbám“ po zásahu vlády, a uvedl, že rozhodnutí zrušit vyšetřování bylo protiprávní. SFO se odvolal a Sněmovna lordů jako tehdejší nejvyšší soud verdikt vrchního soudu zrušila. Podle sněmovny SFO jednal v zájmu národní bezpečnosti.

Aféra se týká i kauzy stíhaček Jas-39 Gripen, které vyrábí švédská společnost Saab AB, v níž má BAE podíl 21 procent. Podle smlouvy z roku 2001 měla česká armáda koupit stíhačky Gripen v celkové hodnotě 60 miliard korun; smlouva ale byla později anulována. ČR si nakonec v roce 2004 gripeny na deset let za zhruba dvacet miliard korun pronajala.